Будівельники, які нищать історичну спадщину Львова, отримують у Києві дозволи в обхід місцевої влади. Окрім того, держава вже 5 років поспіль не виділяє коштів на відновлення історико-культурної спадщини міста, наголосив у відеозверненні до львів’ян міський голова Андрій Садовий.
За словами мера, в державі є тенденція – максимально скорочувати повноваження місцевого самоврядування. «Крок за кроком у міст забирають права. В контексті збереження історичної спадщини Львова це може мати вкрай негативні наслідки. Фактично, сьогодні той чи інший підприємець може обійти органи місцевої влади і домовитись в Києві про будівництво в центрі Львова будь-якої споруди, яка йому заманеться. Для цього варто лише отримати дозволи від структур, які не підпорядковані міській владі. Шоком є те, що найбільш активно до справи нищення пам’яток архітектури долучаються чиновники Міністерства культури України», - обурився Андрій Садовий.
Міський голова Львова додав, що саме в Мінкульті горе-будівельники отримали дозволи на заливку фундаменту під кафе біля церкви Петра і Павла, колишнього костелу Єзуїтів на просп. Свободи: «Там же будівельники отримали дозвіл на будівництво дев’ятиповерхового будинку на горі Високий Замок. Останній проект – це взагалі найбільш скандальний випадок, адже він не лише кардинально змінює вигляд історичної дільниці міста, але й ставить питання про перебування Львова в ЮНЕСКО». Мер додав, що наразі будівництво на Високому Замку вдалося зупинити.
За словами Садового, «наліво і направо видає дозволи на будівництво Держархбудконтроль, який після виведення його з-під контролю міської ради, перетворився на дишло, через яке в місто залазять всі скандальні будови».
У результаті мер Львова закликає керівництво держави задуматись: «А чи потрібен взагалі Львів Україні?». На сьогодні проект з реставрації культурної спадщини Львова, крім місцевого бюджету, фінансують Польща, Норвегія, Німеччина, Європейський Союз. Серед цих країн вже 5 років поспіль немає України, жодної копійки на історичну спадщину Львова від української влади», - додав Андрій Садовий.
Він навів приклад Кракова, який щороку отримує зі спеціального фонду, яким керує президент Польщі, суму, еквівалентну понад 100 млн грн.
Водночас мер додав, що пам’ятки нищать самі люди. «Кожне пластикове вікно в історичному будинку, кожна збита ліпнина, в тому числі і працівниками ЖЕКів, кожні незаконні прибудови, перебудови, надбудови, - все це наші з вами цвяхи в обличчя Львова. Місцева влада, тим більше позбавлена державою повноважень, не проконтролює всього. Набагато більше залежить від свідомості кожного мешканця Львова». – наголосив Андрій Садовий і закликав берегти «скарб, отриманий у спадок після сотень років чужих панувань».