62% українців вважають, що країна рухається до нестабільності

19:35, 3 жовтня 2011

Переважна більшість українців незадоволені економічною і політичною ситуацією в країні. При цьому половина також незадоволена міжнародною політикою України. Відсоток тих, хто розчарований економічною і політичною ситуацією, зріс у порівнянні із 2010 роком. Такими є результати дослідження громадської думки в Україні, проведеного Міжнародною фундацією з виборчих систем IFES у липні цього року.

Про це 3 жовтня повідомив під час прес-конференції у Львові директор Центру прикладних досліджень IFES Ракеш Шарма.

Відповідно до результатів дослідження, думки щодо напрямку, в якому рухається країна стали різко негативними після короткочасного поліпшення оцінки діяльності Адміністрації Президента Януковича, що спостерігалося у перший рік її правління. Частка тих, хто вважає, що Україна рухається до нестабільності, підвищилася з 44% у 2010 році до 62% у цьогорічному опитуванні.

Як зазначив Р.Шарма, з результатів видно, що економічні занепокоєння продовжують визначати думки українців щодо найсерйозніших проблем, з якими стикається Україна. Найчастіше згадуються інфляція, безробіття та бідність.

Із песимістичними оцінками щодо напрямку, в якому рухається країна, корелює, за словами директора Центру, зафіксоване суттєве падіння довіри до всіх інститутів влади, за винятком місцевих органів влади та ЗМІ. Так, президенту Віктору Януковичу довіряє 29%, а не довіряє 65%. Кабінету Міністрів довіряє 22%, а не довіряє 73%. Миколі Азарову довіряє 20%, а не довіряє 73%. Верховній Раді довіряє 18%, а не довіряє 78%. Міністру освіти Дмитру Табачнику довіряє 12%, а не довіряє 69%.

При цьому зафіксоване падіння довіри і до лідерів політичних партій. Арсенію Яценюку довіряє 30%, а не довіряє 60%. Юлії Тимошенко довіряє 24%, не довіряє 70%, Сергію Тігіпку довіряє 20%, не довіряє 73%.

ЗМІ довіряє 54%, не довіряє 34%, мерам, сільським головам довіряє 50% і не довіряє 39%, місцевим радам довіряє 46%, а не довіряє 43%.

Відсоток довіри до президента знизився з 2010 року з 43% до 29%. При цьому значно знизилася за рік задоволеність тим, як президент Віктор Янукович справляється з певними важливими завданнями. Зокрема, не менше 9 з 10 українців незадоволені тим, як президент Янукович справляється з питаннями створення робочих місць та стримування росту цін. Зберігається високий рівень незадоволення тим, як президент Янукович справляється з корупцією та з засиллям олігархів. Понад три чверті українців незадоволені тим, як Янукович бореться з корупцією, а дві третини незадоволені його діями щодо обмеження впливу олігархів і великого бізнесу.

Більш ніж 8 з 10 опитаних також незадоволені тим, як президент проводить пенсійну реформу. Більшість незадоволена впровадженням конституційної реформи та змінами щодо податкового кодексу.

З 66% до 44% знизився за рік рівень задоволення тим, як Янукович справляється з проблемою відносин з Росією. Рівень задоволення зусиллями на досягнення політичної стабільності за рік знизився з 39 до 29%.

Р.Шарма прокоментував, що власне незадоволення громадян ситуацією в країні: насамперед економікою, а також політикою, суспільною сферою, сферою зовнішніх відносин призводить до високого рівня незадоволеності політичними лідерами та недовіри до інститутів влади.

Зазначимо, подаються результати 190-го опитування громадської думки, проведені IFES в Україні. Вибірка - 1515 респондентів, що представляють доросле населення країни, припустима похибка – 2,5%.