64% українців в усіх регіонах держави поділяють думку, що Голодомор 1932-1933 років спричинили не природні обставини, а влада на чолі зі Сталіним. Однак 13% українців з таким твердженням не згідні.
Більшість про цьому погоджується із тезою, що метою Голодомору була боротьба з селянством та примус вступати у колгоспи, а також з тим, що Голодомор був спрямований на знищення української нації (згодні з цим 45%, не згодні – 26%). У штучності Голодомору переконані 95% жителів західного регіону, 72% – центрального, 57% – південного і 36% – східного (де 40% взагалі не змогли визначити своєї позиції). Із тим, що метою Голодомору була боротьба з селянством та примус вступати у колгоспи, погоджуються 74% жителів на заході, 55% – у центрі, 56% – на півдні і 36% – на сході.
Тим часом на сході та півдні значна частина жителів вважає, що Голодомор був зумовлений природними обставинами (29% на сході та 33% та півдні), на заході та в центрі їхніх однодумців набагато менше (відповідно, 4% і 21%).
Загалом в оцінках причин Голодомору вікові відмінності другорядні, от тільки молоді респонденти віком до 30 років часто на запитання про причини Голодомору відповідали «важко сказати» (від 28% до 37%).
Довідка. Загальнонаціональне опитування населення України проведено Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» з соціологічною службою «Ukrainian Sociology service» з 5 по 16 жовтня 2013 р. Усього було опитано 2000 респондентів за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (старше 18 років) за такими показниками, як стать, вік, рівень освіти, тип та регіон проживання. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.
Дослідження проведено за фінансової підтримки Національного Фонду підтримки демократії (США).