67,5% студентів Львова вважають, що студентське самоврядування має організовувати їх дозвілля

16:50, 10 червня 2008

67,5 % опитаних студентів Львова вважають, що сьогодні органи студентського самоврядування вирішують питання організації дозвілля студентства, - повідомили ZAXID.NET в Комітеті підтримки студентського самоврядування.

Серед інших функцій респонденти виокремили: 17.0% - розподіл місць у гуртожитку, 14.8% - оцінку якості викладання, 8.8% - організацію студентських наукових об’єднань, 7.5% - розподіл стипендій, 7.3% - контроль за успішністю та дисципліною, 4.3% - коригування розкладу занять, заліків, екзаменів, 1.8% - коригування навчальних планів. 12.3% стверджують, що студентське самоврядування не вирішує жодного із перелічених питань.

Загалом обізнаність студентів із існуванням та роботою органів студентського самоврядування у їхніх вищих навчальних закладів не є високою. Так, на запитання щодо існування органів студентського самоврядування у їхньому ВНЗ 86,4% опитаних відповіла, що існують. 5,1% відповіли, що воно не існує, і 8,5% респондентів про нього нічого не знають. Отже, можна сказати, що 13,6% респондентів не знають про існування студентського самоврядування у їхньому ВНЗ, хоча органи студентського самоврядування у цих ВНЗ існують.

52,1% студентів узагалі не знає, коли було створено органи студентського самоврядування у їхньому ВНЗ. 30.5% стверджують, що студсамоврядування у їхньому ВНЗ існує від двох до трьох років. Від чотирьох до п’яти років - 8.8%, більше п’ятьох років 7.8%, менше року 0.8% респондентів.

Причинами такої ситуації є перш за все відсутність розуміння ролі та призначення студентського самоврядування. Відсутність такого розуміння характерна не лише для пересічних студентів, але й для адміністрацій ВНЗ. У статті 38 Закону України "Про вищу освіту" сказано, що "органи студентського самоврядування сприяють гармонійному розвитку особистості студента, формуванню у нього навичок майбутнього організатора, керівника". Тому більшість опитаних студентів і загалом - громадян студентське самоврядування вважають організацією, яка займається дозвіллям студентів: КВК, дискотеками, вечорами. Натомість, у Болонському процесі і за кордоном (наприклад, Польща) органи студентського самоврядування є повноправним представником студентської громади у вищому навчальному закладі, "партнером у визначенні змісту та організації освіти", "учасником управління ВНЗ та освітою".

Довiдка ZAXID.NET

Впродовж 23 листопада - 1 грудня у вищих навчальних закладах Львова, де є студентське самоврядування, було проведено дослідження думки студентів щодо різних аспектів функціонування та роботи студентського самоврядування у цих ВНЗ. Дослідження проводив Комітет підтримки студентського самоврядування та Центр соціологічних досліджень "Соціолайн", Інформаційно-правовий центр "Наше право" у рамках проекту "Посилення ролі та підвищення потенціалу студентського самоврядування в Україні", який реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Опитування проводилося у дванадцяти ВНЗ Львова. Генеральна сукупність - студенти вищих навчальних закладів м. Львова, де є органи студентського самоврядування І-V курсів усіх факультетів. Серед курсів навчання наступний розподіл: 25.8% навчається на першому курсі, 21.0% на другому, 18.7% на третьому, 18.7% на четвертому і 15.8% навчається на п’ятому курсі. 44,2% респондентів навчається на гуманітарних факультетах, 4.8% на природничому факультеті, 19.0% на технічному факультеті, 32.0% на інших факультетах.

Генеральна сукупність складає близько 100 тис. чоловік. Вибірка в обсязі 400 респондентів формувалася за квотним принципом стосовно таких соціально-демографічних характеристик респондентів як навчальний заклад і курс. Похибка репрезентативності становить +/-2.9%.