70% судових рішень в Україні не виконується, - омбудсмен

10:35, 23 травня 2013

Упродовж минулого року до Уповноваженого з прав людини звернулось близько 100 тисяч осіб і за кількістю звернень, що надходять з питань невиконання судових рішень, можна стверджувати, що в Україні чи не найбільше порушених прав громадян спостерігається саме у цій сфері, повідомила омбудсмен Валерія Лутковська.

За офіційними даними Міністерства юстиції України, наразі виконується лише близько 30% рішень національних судів. Отже, решта 70% – це порушення прав громадян на судовий захист, які мають перспективу стати предметом дослідження Європейського суду з прав людини, наголосили в прес-службі омбудсмена.

На сьогодні більшість судових рішень, що не виконуються, – це так звані «соціальні справи», в межах яких громадяни намагаються отримати соціальні виплати, передбачені законодавством. За даними Міністерства соціальної політики України, в цілому недофінансування  соціальних виплат в державному бюджеті становить кілька десятків мільярдів гривень. Протягом минулого року українські суди винесли майже два мільйони рішень з приводу соціальних виплат дітям війни, понад півмільйона рішень щодо виплат інвалідам війни та чорнобильцям. Однак всі рішення судів, що прийняті на користь громадян та набули законної сили, залишаються невиконаними через відсутність необхідних коштів у державному бюджеті та наявність чинного законодавства, спрямованого на скорочення соціальних видатків з державного бюджету через дефіцит коштів.

Чимало громадян продовжують порушувати питання про стягнення заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв’язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, стягнення аліментів та інших коштів з їх колишніх роботодавців – державних підприємств, відносно яких господарськими судами порушено провадження у справі про банкрутство та оголошено мораторій на задоволення кредитних вимог. Наразі відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство боржника є підставою для обов’язкового зупинення виконавчого провадження, а відповідно до статті 49 цього Закону визнання боржника банкрутом є підставою для закінчення виконавчого провадження. За таких обставин тисячі колишніх працівників збанкрутілих державних підприємств залишаються один на один із невиконаними судовими рішеннями. Отже, у даній категорії судових рішень причина їх невиконання ґрунтується на положеннях чинного законодавства.

До Уповноваженого з прав людини надходять також звернення громадян щодо порушеннями їхнього конституційного права на оскарження в суді рішень державних органів про встановлення певного соціального статусу. З метою поновлення конституційного права людини на судовий захист і відповідний соціальний статус внесено подання Міністру соціальної політики України, і це питання залишається на контролі Уповноваженого.

На переконання Валерії Лутковської, системні порушення слід вирішувати системно, комплексно і на найвищому державному рівні шляхом належного матеріального забезпечення та внесення змін до відповідних норм законодавства, що унеможливлюють виконання судових рішень, а отже, і унеможливлюють поновлення прав громадян.

«Конституційне право на судовий захист надано всім і кожному громадянину, що є наслідком визнання вагомості цього права. Право на судовий захист існує для будь-якої особи, незалежно від участі в судовому розгляді. Воно гарантує захист майнових і немайнових прав, надає можливість оскарження в суді дій і рішень посадових осіб, які порушують права громадян. Урахування практики Європейського суду в правотворчій діяльності держави має стати обов’язком для законодавчої влади. Як наслідок – буде забезпечений ефективний і своєчасний захист прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, гарантованих Конституцією України й визнаних міжнародно-правовими договорами, та будуть створені оптимальні умови для ствердження України як правової держави і забезпечення соціальної, економічної та політичної стабільності країни», – констатувала на завершення свого виступу Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська.