Na zamówienie Zarządu Współpracy Międzynarodowej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej ukraińska fundacja "Opinia Publiczna" przeprowadziła badanie socjologiczne "Publiczna opinia mieszkańców obwodu lwowskiego w sprawie eurointegracyjnego skierowania państwa i perspektywy wstępu Ukrainy do NATO". Jak poinformowała dziś, 30 września, podczas konferencji prasowej kierownik Zarządu Współpracy Międzynarodowej OAP Oksana Muzyczuk, "nie stawialiśmy przed sobą zadania propagandy. Chcieliśmy zobaczyć realny obraz nastrojów, odczuć, rozumienia ludności obwodu tematu NATO. Obywatele powinni najpierw dobrze zorientować się w tym skomplikowanym pytaniu, a już potem formować własną opinię".
Oksana Muzyczuk dodała, że wyniki badania staną się podstawą przedsięwzięć, skierowanych na realizację państwowych programów wobec wzrostu stopnia poinformowaności obywateli w sprawie perspektyw wstępu Ukrainy do NATO.
Dyrektor fundacji "Opinia Publiczna" Wołodymyr Podhornow poinformował, że według wyników badania 73% przesłuchanych gotówi są zagłosować za wstępem do NATO na referendum. Przeciw wstępowi Ukrainy do NATO przegłosowałoby 16,2%, a 11,1% nie zdecydowało się z odpowiedzią. Właściwie ogólnoukraińskie referendum jest najlepszym sposobem rozwiązania tego pytania - tak uważa 68,7% przesłuchanych.
Wstęp na NATO wiąże się z szeregiem pozytywnych oczekiwań obywateli, w szczególności: większego bezpieczeństwa państwa (46,3%), polepszenia sytuacji gospodarczej państwa (37,9%), polepszenia poziomu życia obywateli (29,3%), wzrostu szacunku wobec Ukrainy na poziomie międzynarodowym (25%).
Największą przeszkodą na drodze Ukrainy do NATO, zdaniem 28,9% respondentów, jest niechęć części obywateli Ukrainy, 28,4% uważa za główną przeszkodę niechęć Rosji, a jeszcze 21% - niechęć części kierownictwa Ukrainy.
Dwie trzecie (66,9%) respondentów wypowiedziało się za tym, że Ukraina musi dołączyć się do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO. Przy czym ponad połowa respondentów (54,9%) przyznaje, że w razie wstępu Ukrainy do NATO stosunki Ukrainy i Rosji pogorszą się.
62,4% respondentów również uważają, że wojskowy konflikt na terytorium Gruzji byłby niemożliwy w razie członkostwa Gruzji w NATO. 65,7% przesłuchanych powiedziało, że w związku z wydarzeniami w Gruzji Ukraina powinna zrobić więcej kroków, skierowanych na wstęp do NATO. Tylko 14,4% przesłuchanych uważa, że Ukraina musi zrezygnować z idei wstępu do NATO.