Для переважної більшості українців (82%) День перемоги, 9 травня, є великим святом, звичайним вихідним його вважають 13% українців, а для 3% жителів 9 травня є звичайним днем тижня. Про це свідчить дослідження громадської думки жителів України, проведене компанією Research & Branding Group 19-29 квітня 2013 року.
Найбільше тих, для кого 9 травня - це велике свято серед жителів півдня (91%), сходу (89%) та центру (87%) України, серед людей віком 50-54 роки (87%) та старше 55 років (88%), а також серед міських жителів (86%). Як звичайний вихідний 9 травня найчастіше сприймають жителі заходу України (28%), молодь до 30 років (19%).
Для більшості українців (79%) значущість Дня премоги залишилася незмінною. Кожен десятий українець (10%) стверджує, що значущість свята для нього зросла порівняно з попередніми роками, 8% вважають, що значущість свята для них останніми роками знизилася.
Більшість українців (75%) 9 травня має намір святкувати День перемоги, тоді як 18% жителів країни його не святкуватимуть. Зокрема, на заході України 50% населення мають намір святкувати День перемоги, 42% не мають наміру це робити.
У більшості українців є родичі та близькі, які загинули (68%) під час Великої Вітчизняної та Другої світової війни. Найбільше загиблих у роки війни родичів і близьких у жителів центральної (74%) та південної (73%) України.
87% українців знають про життя своїх близьких і родичів під час війни: 44% опитаних - багато дізналися безпосередньо з оповідань, сімейних архівів, а 43% - знають про життя своїх близьких і родичів у роки війни у загальних рисах. 60% українців розмовляють у своїй сім'ї про минулу війну, 39% - ні. Найчастіше про війну розмовляють українці старшого покоління: віком 50-54 роки (70%) та люди старше 55 років (72%).
Нагадаємо, що 25 квітня Львівська міська рада ухвалила рішення про оголошення 8-9 травня у місті Львові Днями жалоби за загиблими у Другій світовій війні та жертвами тоталітарних режимів. Однак, 7 травня суд призупинив ці рішення.
Довідка. Збір інформації здійснювався методом особистого інтерв'ю в 24 областях України, Автономній Республіці Крим, містах Києва та Севастополі. Респондентів відбирали за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за місцем проживання (область), статтю та віком. Обсяг вибіркової сукупності становив 2178 людей. Очікувана середня похибка вибірки становить +/-2,2%.