Україна продовжить додавати максимум зусиль для забезпечення своєї енергетичної незалежності.
Про це заявив прем'єр-міністр Микола Азаров на зустрічі з активом Національного союзу журналістів у п'ятницю, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Країна докладає колосальних зусиль для забезпечення енергетичної незалежності, відриває фінансування від усього й направляє на ці цілі. І ви знаєте чому", - сказав він.
"Останній рахунок, який нам пред'явив "Газпром", - гігантська сума $7 мільярдів. Це приблизно 3 місяця виплат пенсій усім нашим пенсіонерам", - додав Азаров.
Як відомо, російський "Газпром" 26 січня виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на 7 млрд. дол. штрафних санкцій за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченої контрактами вимоги take or pay.
У той же час в українському держхолдингу підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу в 2012 році.
Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 мільярдів 863,9 мільйона куб. м) у порівнянні з 2011 роком – до 32 мільярдів 939,3 мільйонів куб. м (мінімальні зобов'язання – take or pay - становлять 41,6 мільярда куб. м).
Практично весь цей обсяг газу імпортований з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольною Дмитру Фірташу Ostchem Holding Limited (Кіпр).
"Нафтогаз України" імпортував торік 24,9 мільярда куб. м російського газу за контрактом з "Газпромом" і близько 55 мільйонів куб. м за реверсною схемою згідно з контрактом з RWE (Німеччина).
Експерт Богдан Соколовський вважає, що цей рахунок став реакцією на підписання 24 січня в Давосі угоди між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях.
У грудні "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 618 млн грн за газ. Зараз Україна також закуповує газ у Німеччини за реверсною схемою на $100 дешевше, ніж у російського "Газпрому". У зв'язку з цим заплановано нарощувати обсяги реверсних постачань газу у Європи.