80% музеїв в Україні потребують ремонту й реставрації, - експерт

13:07, 19 липня 2013

Понад 80% українських музеїв потребують ремонту й реставрації, а переважна більшість музейних експонатів перебуває не у пристосованих для їхнього зберігання приміщеннях, розповів Владислав Піоро, голова правління Українського центру розвитку музейної справи.

«За даними 2007-2008 років, коли Міністерство культури України спільно з науково-дослідним реставраційним центром вивчали стан українських музеїв, у понад 80% приміщеннях виявили, що температурно-вологісний режим не відповідає нормативам, тобто не відповідає стандартам для збереження музейних цінностей. Ситуація не змінилась і до сьогодні, адже понад 80% музеїв потребують ремонту чи реставрації», – розповів Піоро Тиждень.ua.

За статистикою Національного дослідного реставраційного центру у музейних фондах України – 12 млн предметів.

«70% усіх пам’яток потребують реставрації і консервації, а термінового втручання – третина від цих 70%. Як відомо, стан музейних колекцій дуже сильно залежить від тих приміщень, де вони зберігаються. В Україні практично немає музею, який би перебував у спеціально побудованому для нього приміщенні, багато музеїв перебувають в історичних будинках, які є непристосованими для зберігання. Виняток становить хіба колишній музей Леніна, а теперішній «Український дім», – наголошує музеєзнавець.

За його словами, 2012 року Міністерство культури спільно з Інститутом стратегічних досліджень та Українським центром культурних досліджень проводили дослідження стану музеїв та історичних пам'яток України, однак ці дані ще  не опрацьовані.

Як повідомлялось, у порівнянні з даними 1990 року кількість українців, які відвідували театри, концерти й музеї у 2012 році, скоротилась.

Нагадаємо, минулого року на проведення робіт зі збереження історико-культурної спадщини Львова у рамках проекту «Збереження спільної культурної спадщини» Міністерство культури та національної спадщини Польщі інвестувало 3 млн 250 тис. грн. Зокрема,  коштом польського міністерства закінчено реставрацію вівтаря «Голгофа», проведено консервацію стінопису Вірменської церкви, відреставровано 6 надгробків на Личаківському цвинтарі, проведено інвентаризацію надгробків на Личаківському цвинтарі, реставрацію вівтаря у Латинській катедрі, другий етап реставрації каплиці на вул. Винниченка, 30. Також проведено фотограмметричну інвентаризацію настінних розписів церкви св.Петра і Павла.