Лише 6% населення Західної України задоволені економічною ситуацією в країні, натомість 90% – незадоволені.
Такі результати опитування громадської думки українців, які 18 жовтня оприлюднив у Львові директор Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) Ракеш Шарма.
За його словами, через півроку після перемоги Януковича на президентських виборах 44% українців вважають, що країна прямує до нестабільності, тоді як 21% – що країна прямує до стабільності, а 18% – не визначились. Для порівняння, 2009 року 74% респондентів відповіли, що країна прямує до нестабільності, і лише 7% – до стабільності.
"Загалом респонденти Західної України більш негативно оцінюють ситуацію в країні, ніж загалом мешканці інших регіонів країни", – сказав Ракеш Шарма.
Щодо сприйняття громадянами України на 20-й рік її незалежності, 40% західноукраїнців вважають, що Україна стала кращою, 15% – гіршою.
"Цікаво, що в решті регіонів країни громадська думка є з точністю до навпаки: 41% вважають, що країна стала гіршою, 21% – кращою. Це є відображенням того, що у Західній Україні демократію та незалежність цінують більше, ніж у решті країни", – зазначив Ракеш Шарма.
На запитання, чому Україна здається їм кращою, 36% мешканців Західної України відповіли, тому, що вона стала незалежною, 18% – оскільки вона стала демократичною державою, 15% – самостійно вибирає свій шлях розвитку.
На запитання, чому респонденти вважають, що вона стала гіршою, більшість мешканців заходу країни зазначили, що йдеться про економічні чинники.
Відповідаючи на запитання, наскільки громадяни задоволені економічною ситуацією в державі, в середньому по Україні 83% опитаних незадоволені, 11% – задоволені, водночас у Західній Україні 90% незадоволені і лише 6% – задоволені.
Щодо політичної ситуації, то в середньому в країні 60% незадоволені, 29% задоволені, натомість на Заході в – 70% незадоволені, 18% – задоволені ситуацією.
Якщо говорити про зовнішньополітичну ситуацію, то 37% українців нею незадоволені, 41% – задоволені, натомість на Заході 48% – незадоволені, 33% – задоволені.
На запитання про те, чи є кращою цьогорічна економічна ситуація в країні, ніж торік, 53% громадян України наголосили, що вона є гіршою, такої ж думки – 65% населення Західної України. Водночас, на запитання, чому вони вважають економічну ситуацію гіршою, ніж 2008 року, 74% опитаних на заході країни відповіли, що це через інфляцію, 23% – низький рівень життя, ще 14% назвали безробіття. З цього питання думка населення Західної України мало відрізняється від думки інших регіонів країни.
Оцінюючи, наскільки змінилась ситуація за останній рік, 66% респондентів у Західній Україні відповіли, що погіршилась економічна ситуація, 26% вважають, що вона залишилась без змін. 33% вважають, що погіршилась боротьба з корупцією, 5% вважають, що покращилась, 51% – "без змін". Щодо поваги влади до прав громадян, 42% вважають, що вона погіршилась, 3% – ставлення покращилось, 49% – "не змінилось". Покращення у ставленні до свободи преси відзначили 3% опитаних, погіршення – 44%, "без змін" – 40%.
Зміцнення політичної стабільності відзначили 22%, послаблення – 26%, "без змін" – 45%. Покращення у відносинах з Росією відзначив 51% респондентів, погіршення – 9%, "без змін" – 26%.
Польовий етап дослідження IFES 2010 р. проводився 8-20 вересня 2010 р. із загальною вибіркою у 1519 респондентів з усіх регіонів України. Похибка національної вибірки - плюс/мінус 2,6%. У Західній Україні опитано 332 особи.