Станом на 27 серпня 90% українців вже страждають на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), пов'язаний із впливом на їхню психіку подій на Майдані та у зоні АТО.
Про це 27 серпня заявила науковець, експерт з врегулювання військових конфліктів, директор Центру кризової інтервенції Тетяна Карп’юк під час доповіді на апаратній нараді з управлінцями Львівської міської ради.
«Через трагічні події у нашій державі, які не закінчуються, тривають, можна сказати, що вже 90% українців прямо – як учасники трагічних подій на Майдані та бойових дій у зоні АТО, чи опосередковано – через перенасичення інформаційного простору насиллям, вже мають ознаки посттравматичних розладів», – пояснила науковець.
Зі слів дослідниці, багато людей були на Майдані, не менше 50 % з них отримали травматичний досвід ще до потрапляння туди, а пережите під час драматичних подій на головній площі країни посилило ці травми.
«Таких людей виокремлює імпульсивність, вони страждають на безсоння та перманентну тривогу. Отака постійна тривога у комплексі з іншим симптомами призводить до того, що людина врешті починає шукати винних», – пояснила Тетяна Карп’юк.
Вона також зауважила, що першими «жертвами» людей з ПТСР стануть особи, які представляють владу.
«Люди прийдуть до ваших кабінетів, і будуть звинувачувати вас у всіх своїх проблемах, перекладаючи свій біль і свої травми на вас», – звернулась науковець до управлінців ЛМР.
Довідка
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР, «в'єтнамський синдром», «афганський синдром», тощо) — важкий психічний стан, який виникає в результаті одиничної або повторюваних психотравмуючих ситуацій, як, наприклад, військовими діями, важкою фізичною травмою, сексуальним насильством, або загрозою смерті.
При ПТСР група характерних симптомів, таких як психопатологічні репереживання, уникнення або випадання пам'яті про травмуючі події та високий рівень тривожності зберігається протягом більше місяця після психологічної травми.
Тетяна Карп'юк - науковець, фахівець з екстремізму, аналітик з питань врегулювання збройних конфліктів. П'ять років досліджувала прояви екстремізму в Іраку, Палестині, Ізраїлі та Єгипті.