€9,3 млн на вітер

Україна втратила гроші ЄС на облаштування україно-польського кордону через бездіяльність ДФС

18:48, 3 серпня 2017

Державна фіскальна служба України має повернути Європейській комісії грант у 9,3 млн євро, які мали використати на реконструкцію та розбудову пунктів пропуску на українсько-польському кордоні «Устилуг», «Рава-Руська», «Краківець», «Шегині» та «Ягодин». Причина – ДФС так і не виконала відповідних робіт по реконструкції пунктів пропуску, хоча значну частину гранту уже витратили.

Журналіст Олександр Дубинський опублікував копію листа від керівника Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна Павла Словіковского (Paweł Słowikowski) на ім’я в.о. голови ДФС України Мирослава Продана з повідомленням про призупинення співпраці. В листі Словіковський пояснює причини – відсутність прогресу у реалізації двох проектів, а також порушення, виявлені під час аудиту ще одного проекту, а також вимагає від ДФС звіту за витрачені кошти до 31 серпня 2017 року.

Як розповів ZAXID.NET старший експерт представництва Програми у Львові Василь Хім'як, частину робіт на проектах були зроблені. Але за правилами програми, якщо ці роботи не були виконані вчасно та у запланованому обсязі, то всі отримані кошти слід повернути Європейській комісії.

Загалом Європарламент у 2006 році виділив на семирічний термін 186,2 млн євро в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна. Ще частину коштів – до 10% співфінансування – мали надати самі партнери-країни. Всі заходи по проектах мали бути завершені до 31 грудня 2015 року. Кінцева ж дата фінансування по контрактах, «ex-post»-оцінка програми, подання кінцевого звіту до Європейської Комісії, а також останній платіж від Європейської Комісії мав наступити не пізніше 31 грудня 2016 року.

ДФС України виступила головним партнером у трьох проектах на загальну суму у понад 10,3 млн євро, з яких співфінансування від ЄК – 9,3 млн євро. Ці кошти виділяли на реконструкцію та розбудову пунктів пропуску на українсько-польському кордоні «Устилуг», «Рава-Руська», «Краківець», «Шегині» та «Ягодин». При цьому, зазначені на проект кошти не виділялися одночасно. Їх розбивали по три транші і надавали після звіту за попередні використання.

Щодо проектів, то один з них – реконструкція міжнародного автомобільного пункту перетину кордону «Устилуг». Загальний бюджет – понад 5,4 млн євро (сума співфінансування від ЄС – 4,89 млн євро). Проект включав реконструкцію переходів та покращення митних процедур. Грантову угоду було підписано 10 жовтня 2012 року терміном на 18 місяців. Однак нічого із запланованого зроблено не було. Однією з причин стало те, що на місці, яке планувалося для розширення пропускної спроможності пункту пропуску, виявили давнє городище, а також людські кістки. Ймовірно, що там було одне з місць розстрілу в сталінські часи. Відтак всі роботи там було припинено.

Для прикладу, «Волинські новини» писали, що реконструкція в пункті пропуску «Устилуг» мала бути закінчена ще в 2015 році, згодом його продовжили на 2016 рік. Однак, окрім земельних робіт у 2014 році, на об’єкті так нічого і не зробили. При цьому начальник митного посту «Устилуг – Зосін» Олександр Оникійчук заявив, що 3 млн євро в рамках реконструкції були освоєнні.

Ще один проект, який так і не був закінчений – створення функціонального модуля «Фільтр пункту пропуску» на міжнародному автомобільному пункті пропуску «Рава-Руська» та забезпечення обладнанням пунктів пропуску «Краківець», «Шегині» та «Ягодин». Сума фінасування з боку Єврокомісії – 1,992 млн євро. проект мав бути втілений до 18 березня 2014 року. Безрезультатно.

Третій проект, до якого з української сторони була долучена ДФС – загальний розвиток ІТ-інфраструктури українських митної та прикордонної служб на українсько-польському кордоні, на що Єврокомісія давала 2,44 млн євро. Проект мав бути завершений до 22 квітня 2015 року. Як вказано у листі Павла Словіковского, аудит показав порушення при реалізації цього проекту.

У Спільному технічному секретаріаті Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна пообіцяли ZAXID.NET згодом надати детальну інформацію про кошти, які були перераховані на проекти, і скільки саме має повернути ДФС.

ZAXID.NET звернувся за коментарем з цього приводу до Державної фіскальної служби. Однак там пообіцяли надати відповідь на це згодом.

Слід зазначити, для прикладу, що будівництво виходу як частини побудови пункту перетину «Будомєж – Грушів» (співфінансування на суму в майже 5,2 млн євро) та розвиток сучасної інфраструктури відділів Державної прикордонної служби України (майже 8 млн євро співфінансування) були виконані. Однак в першому випадку головним партнером виступало Підкарпатське воєводство, а ДФС – лише партнером. В другому – Держприкордонслужба України.