Нам потрібні трансформації у всіх сферах життя, оскільки так далі жити не можна, і це усвідомлюють усі люди. Адміністративно-територіальна реформа має своє місце у системі реформ. Я переконаний і завжди наголошую, що ця реформа не повинна передувати іншим, а повинна бути заключною. Про це 14 липня у Львові під час круглого столу «Питання розвитку й підтримки місцевого самоврядування» доктор наук д
О.Кучабський зазначив: «Ми повинні виконати цілу низку реформ у різних сферах нашого життя, і після того привести той адміністративно-територіальний поділ, який сьогодні є, до нового бачення, нової концепції адміністративно-територіальної організації у ширшому розумінні. У сьогоднішніх умовах за методом шокової терапії адміністративно-територіальної реформи ми не проведемо. Це було б для нас дуже небезпечною затією». За його словами, щоб реалізувати адміністративно-територіальну реформу необхідно забезпечити ланцюговість реформ, тобто «послідовну реалізацію змін, які б були покликані кардинально змінити політичну, адміністративну, соціальну, бюджетну, муніципальну, регіональну і насамкінець адміністративно-територіальну ланку нашого життя».
О.Кучабський також назвав чотири чинники, за якими можна оцінити стан готовності України до адміністративно-територіальної реформи.
«Поляки адміністративно-територіальну реформу провели, і її можна оцінити на добре, тому ми часто звертаємося до їхнього досвіду. Один із творців польської адміністративно-територіальної реформи Кулєша колись визначив чотири чинники ефективності адміністративно-територіальної реформи. Це важливо і в контексті України. – говорив О.Кучабський - Перший чинник - політична воля, можемо говорити і оцінювати, чи є та політична воля, чи немає. Друге – підтримка населення. Можемо сказати це для нас найболючіше. Ми побачили, коли Роман Безсмертний пробував впроваджувати свою реформу, який опір це викликало. Третій чинник – наявність консенсусу в наукових колах, коли науковці погоджуються щодо вихідних положень. Сьогодні, на жаль, у нас цього ще немає. Науковців, які займаються адміністративно-територіальною тематикою, є дуже багато, але кожен пропонує своє. Звести це до одного знаменника не так просто, а це потрібно робити перед тим, як приступати до реалізації цієї реформи. Четвертий чинник не менш важливий і свідчить, що ми ще не готові приступати до серйозних змін: наявність фахівців, управлінців, які візьмуть на себе основний тягар у період трансформацій. Ми сьогодні критикуємо управлінську складову за неефективність, а уявіть собі, якщо будемо змінювати кордони, на кого ляже цей весь тягар».
Також, на думку науковця, Україна сьогодні не здатна самостійно оплатити адміністративно-територіальну реформу. «Найголовніше, якщо говоримо про будь-яку реформу, кожна тверезо мисляча людина задасть питання: скільки це коштує і хто буде платити? Ми можемо намалювати собі уявні ідеальні межі територіальних одиниць, але потрібно усвідомлювати, що кожна зміна потребує дуже великих коштів. Самі поляки показали, наскільки це дорого. На жаль, сьогодні економічна ситуація є настільки складною, що Україна сама профінансувати цю реформу не спроможна», - зазначив він.