Європейський інвестиційний банк пропонує українцям позики до 50 млн євро

Позики мають бути спрямовані на розвиток аграрного бізнесу

18:36, 29 січня 2021

Аграрні підприємства Львівщини, котрі займаються рибництвом, вирощуванням збіжжя або олійних культур, можуть отримати позику від 10 до 50 млн євро від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). Гроші позичальники мають витратити на капітальну модернізацію свого бізнесу.

Кредити підприємцям надають у межах спільного проекту міністерства фінансів України та Європейського інвестиційного банку «Основний кредит для аграрної галузі – Україна». Банк наприкінці 2020 року вже перерахував на цю програму перший транш у 400 млн євро.

Отримати позику може бізнес, що працює в галузі вирощування та переробки зернових, олійно-жирових культур, а також в рибному господарстві. Її надають на суму від 10 до 50 млн євро терміном до 10 років. Ці гроші мають піти на фінансування капітальних видатків – зведення нових промислових будівель та об’єктів, закупівлю сучасного обладнання, модернізацію наявної інфраструктури тощо.

Зацікавленим підприємцям слід звернутися до партнерів програми в регіонах, на Львівщині це Львівська аграрна палата та Львівська аграрна дорадча служба. Як розповів ZAXID.NET директор дорадчої служби Іван Паньків, вони допомагають аграріям сформувати заявку на позику, яку подають до центрального офісу. Якщо її схвалять, то потім складають бізнес-план та починають перемовини із банком. Проект в Україні реалізують через низку комерційних банків, які відібрали Мінфін та ЄІБ.

«Наразі кредити надають лише в євро. Міністерство фінансів поки напрацьовує механізм про можливість видачі таких кредитів в гривні. Кожне підприємство має вирішувати самостійно – чи брати гроші зараз в європейській валюті, чи чекати на рішення міністерства. Наразі терміни, коли це буде, невідомі. Можливо позики в євро цікавитимуть тих аграріїв, хто має вихід на світові ринки», – розповів Іван Паньків та додав, що українським підприємцям пропонують менші відсотки за кредитами, ніж нині є в українських банках, в середньому на 1-2%.

За його словами, на участь в програмі може податися об’єднання підприємців. Наприклад, бізнес, що займається вирощуванням зернових, може об’єднатися з переробними підприємствами, елеваторами або логістичними компаніям, та отримати групову позику.

«Кредитні кошти може отримати або одна агрофірма – позичальник, або декілька, що працюють в одному напрямі і об’єднались», – повідомив голова Львівської аграрної дорадчої служби. Згідно з підрахуками служби, в області працюють близько 150 компаній, яким можуть бути цікаві такі позики.

Угоду щодо проекту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна» між міністерством фінансів та ЄІБ було підписано 2015 року, проте її реалізація почалася лише наприкінці 2020 року.