«Аграрний фонд» запускає торгівлю зерновими ф'ючерсами на біржі

16:30, 20 грудня 2016

ПАТ «Аграрний фонд», один з найбільших операторів на ринку пшениці і провідний виробник борошна в Україні, запускає проект біржової торгівлі ф'ючерсними контрактами на пшеницю. Про це в інтерв'ю «РБК-Україна» розповів голова правління ПАТ «Аграрний фонд» Андрій Радченко.

За його словами, торгівля ф'ючерсами на пшеницю буде виступати ефективним інструментом залучення коштів на тлі проблемної ситуації з банківськими позиками, а також хеджування ризиків.

«У спрощеному вигляді модель виглядає так: «Аграрний фонд» бере форвард у аграрія і перехеджируется тут же від покупця ф'ючерсу. На виході має різницю – арбітраж, за мінусом своїх витрат у вигляді вартості грошей і деяких накладних витрат», – сказав топ-менеджер.

Зараз «Аграрний фонд» веде переговори щодо закупівлі зерна. Стартовий обсяг складе 200 млн гривень, буде закуповуватися продовольча пшениця 2 і 3 класів. Термін торгівлі – орієнтовно, в межах року. Торги будуть проходити на державній «Аграрній біржі». За словами Андрія Радченка, вибір цього майданчика – принципова позиція, зважаючи високу питому вагу АПК в економіці країни та необхідність розвитку профільної державної сільськогосподарської біржі.

Інтерес до нового інструменту ініціатори прогнозують з боку профільних гравців, які зможуть оптимально сконцентрувати експортний обсяг на біржі, так і портфельних інвесторів. «Безумовно, буде якась частина стратегів, реальних покупців з фізичної ринку, які прийдуть за конкретним контрактом, особливо якщо буде дисконт – строки поставки будуть підходити, місце відвантаження і т. п. Але більшою мірою торгувати будуть ті, хто хоче спекулювати», – пояснює топ-менеджер АФ.

В світовій практиці лише до 5% загальної кількості контрактів за поточним ф'ючерсу йдуть на поставку, решта 95% закриваються один про одного.

Ф'ючерсний контракт (futurescontract, futures) — цінний папір, яка зобов'язує обидві сторони здійснити купівлю-продаж товару в майбутньому за обумовленою ціною. У більшості випадків реального обміну товарами не відбувається.

Найбільші обсяги торгівлі сировинними ф'ючерсами відбуваються на Чиказькій фондовій біржі і на французькій біржі MATIF.