Сто років соборності. У Львові відзначили соту річницю з дня проголошення Акту Злуки. Сто років тому Українська Народна та Західноукраїнська Народна Республіки з'єдналися в одну державу. Відтоді цей день є символом єдності українського народу.
Наприкінці 1918 року УНР та ЗУНР підписали попередній договір про соборність. Це був перший крок до об'єднання в справжню державу – зі законами та міжнародним визнанням.
«Період Першої світової війни і Національна революція 1917 року поставили українців перед надзвичайно складним питанням. Розпадалися великі імперії, і з'явилася реальна можливість створити своє національне буття, створити свою державу», – розповів кандидат історичних наук Василь Кметь.
А вже 22 січня 1919 року Акт про Злуку урочисто проголосили на Софійській площі у Києві. Ейфорія тривала не довго. Уряди двох республік мали різні пріоритети. Відтак діяли таємно один від одного. Це призвело спершу до політичних чвар, згодом – до скасування Акту Злуки. Та це об'єднання стало взірцем для майбутніх борців за незалежність.
«Цей акт у перспективі мав надзвичайно важливу роль, надзвичайно важливе значення. Впродовж міжвоєнного періоду українські землі знову опинилися розділеними між різними державними утвореннями. І тоді, коли на етапі Другої світової війни виникали нові загрози і виклики, увесь український національний рух опирався саме на цю ідею соборності», – додає Василь Кметь.
А вже 21 січня 1990 року українці зробили ще один крок до незалежності. Вони створили «живий ланцюг» – від Львова до Києва через Прикарпаття й Закарпаття. Так вшанували річницю злуки УНР і ЗУНР. Понад півтисячі кілометрів «ланцюга» утворені з'єднаними руками, півмільйона людей і однакове прагнення до змін.
«Прапори шилися, плакати різні були: «Україна за вихід з СРСР», «Україна єдина». Організовані були від підприємств автобуси, їхали своїми машинами, кожен брав машину, яку мав. Через те, що Україна йшла до якоїсь мети і ми ту мету відчували і прискорювали, були супер позитивні емоції», – розповів співорганізатор «живого ланцюга» й представник Гельсінської спілки Ігор Шостак.
Боротьба за незалежність триває і в ХХІ столітті. Сьогодні Львів святкує сторіччя з дня Злуки. Акцент зробили на молодь. Для учнів шкіл проводять спеціальні уроки історії. На площах міста утворюють символічні живі ланцюги.
Директор ЗОШ №62 Михайло Марциняк каже: «Дітям треба детальніше про це говорити. Оте дійство, яке ми сьогодні проводимо, то я сподіваюся, що воно надовго запам'ятається нашим дітям».
Діти ж Акт злуки трактуюють по-своєму – у світлі теперішніх подій.
«Якщо ми не будемо нічого заради соборності робити, то не буде нашої держави України», – каже школярка Соломія.
А вже ввечері о 18:00 на пл. Ринок відбувся захід, на якому зачитали Акт Злуки з відеосупроводом, муніципальний хор «Гомін» виконав стрілецькі пісні. А завершив концертну програму виступ учнів школи мистецтв № 5.