На невеличкій вулиці Шевській у середмісті Львова у кожній крамниці є скринька для допомоги армії та дітям-сиротам. Проте половина з них фальшиві.
Громадські активісти заходять у першу піцерію, в якій не можуть показати документів на скриньку і обіцяють її забрати. У сусідній крамниці годинників стоїть картонна коробка з українським прапорцем, де маркером написано «Пожертви дітям-сиротам». Продавчиня не може пояснити, кому збирають гроші, як і показати документи на благодійність. Телефонує до власника, той обіцяє бути через півгодини та показати усі папери. Та власник так і не з'явився, тож активісти викликали поліцію.
«Бувають випадки шахрайства. Люди звертаються до нас, помічають якісь підозрілі скриньки, людей з незрозумілими вивісками для збору коштів. Часто буває, що без відповідних документів. Звичайно, реагуємо на це, підходимо, перевіряємо документи. Якщо немає, то у цьому випадку, я вже звертався в райвідділ, зараз приїде слідчо-оперативна група», – розповів інспектор поліції Львова Микола Логінов.
Скриньку разом з понятими опечатують та вилучають у райвідділ. Туди вже й має приїхати власник крамниці.
Далі ще одна крамниця, та там завбачливо заховали скриньку. Менеджер Юрій пояснює, що це скринька перевіреної організації: «Ми знаємо цих людей. Це ми тимчасово сховали скриньку», – пояснив адміністратор.
«Ми вже виганяли шахраїв, які бігали по вулицях Львова з скриньками, їх майже нема. Зараз ми починаємо боротьбу зі скриньками, які стоять стаціонарно. 90 процентів з них є шахрайські, фонди київські. У нас у Львові є достатньо волонтерів, яких люди знають особисто. І я зараз закликаю, зараз новий рік, продовжувати угоду з тими людьми, які звітують, кого ви знаєте. Пів-Львова займається волонтерством і, думаю, що ніхто не постидається перевірити ці скриньки. Також ми поговорили з дирекцією «Укрпошти». Вони забирають усі підозрілі скриньки, а з Нового року будуть продовжувати угоду з власниками скриньок, тільки тих, які погодить громадськість», – пояснив громадський активіст Олег Радик.
«До скриньки мають додаватися ксерокопії документів самого фонду, який безпосередньо займається збором коштів, контактні телефони, в тому числі неодноразово казали, мами, батька, контактної людини, з якою ми можемо зв'язатися», – зазначив громадський активіст Ігор Зінкевич.
Активісти кажуть, що чим більше людей будуть цікавитись, чиї це скриньки, тим менше буде шахраїв.