Вдень 29 березня у селі Гряда, що на Львівщині, понад 150 осіб перекрили трасу Львів – Рава-Руська. У руках тримали плакати з провокативними гаслами. Правоохоронці вже з’ясували, що організатори фейкової акції – проросійські сили, які мають на меті дестабілізувати ситуацію та розпалити міжнаціональну ворожнечу між Україною та Польщею. Учасникам вони платили гроші.
Водії-далекобійники не могли стримати свого невдоволення. Близько 11 години ранку у селі Гряда на трасі Львів – Рава-Руська невідомі перекрили дорогу.
«В Київ там іди. Навіщо дорогу перекрили?!», – кричав учасникам один із водіїв.
У цьому заторі опинилась і знімальна група «24 каналу», яка їхала у відрядження в Червоноград. Вирішили подивитись, що ж попереду. Побачили більше сотні старших жінок та чоловіків, а також молодь шкільного та студентського віку. У руках тримали плакати з написами українською та польською мовами: «Поляки наші брати», «Ні геноциду поляків», «Руки геть від пам’ятників», «Волинь в серцях» та «Це також наша земля». Пояснити чому вийшли посеред білого дня і що це за гасла ― учасники не могли.
«Взагалі проти нашої влади. От ми, наприклад, стоїмо проти нашої львівської влади. – Чому польські гасла, чому польською мовою написано? – Туб багато поляків жило. А що поляки не брати? Брати!», – розповів один із учасників.
Відео з квадрокоптера зняв найнятий організаторами оператор. Він запропонував нашій знімальній групі купити його за 50 доларів. Погодивши операцію з Нацполіцією, ми придбали у нього відзнятий матеріал. За більш ніж півгодини правоохоронці зупинили провокацію на дорозі.
«Я не знаю чому мене затримали. В мене колега на машині там. Пішов сюди. Тут незрозуміло, що робиться», – говорить затриманий Денис Расторгуєв.
Окремі учасники провокації кинулись тікали полем від поліції, очевидно, до транспорту, який їх сюди привіз. Правоохоронці знайшли ці три туристичні автобуси. Водії привезли сюди провокаторів з-під Порохової вежі у Львові.
«Мав їхати Львів-Гряда-Львів. Так і приїхали. Їхало зі мною 50 різних людей: молоді, старші, хлопці, дівчата», – сказав водій автобуса Назар Довганик.
Учасники запевняють, що поліція затримала не тих. Вони ж, мовляв, приїхали лише подивитися, що ж відбувається у Гряді.
«Подзвонили, приїхали, щоб подивитися, що тут робиться. Ті, хто були активісти, їх позабирали, а нас затримали. – Звідки ви є? – Зі Львова, з Кульпарківської. – То вам аж зі Львова захотілося їхати сюди? – Ну та друзі все ж таки», – пояснюють затримані Іван Гунинник і Микола Материнчук.
«Зі Львова приїхав на 151 маршрутці подивитися. Побачив пост на Варті-1. Я допитлива людина, мені цікаво. – Ви також прийшли подивитися? – Так – Але ви стояли з плакатами. – Попросили. – Хто просив? – Не знаю. – Щось обіцяли за цю акцію? – Нічого не обіцяли», – такий діалог відбувся з іншими учасниками протесту.
А насправді за участь в провокації їм платили від 50 до 200 гривень ― з’ясували правоохоронці. Цю провокацію мали зняти професійно для російських каналів. В одній з машин при обшуку знайшли генератор, квадрокоптер та ще й димові шашки. Менш ніж за дві години після затримання учасників провокації львівська поліція та СБУ розкрили деякі деталі спецоперації.
«Ми прекрасно розуміємо, що за цими подіями стоять російські спецслужби. Сьогодні ми дали можливість людям зібратися, приїхати і проявити себе. Ми вже були готові до тих дій», – наголосив начальник УСБУ у Львівській області Віктор Андрейчук.
«В основному плакати були, щоб припинити геноцид поляків в Україні. Але поляків я там не бачив. Там були і наші клієнти, схильні до вживання наркотичних засобів, і діти школярі із наших шкіл Львова», – додав начальник Національної поліції Львівщини Валерій Середа.
Попередили подібну провокацію сьогодні також в Раві-Руській. Крім того, за даними СБУ, за цими псевдопротестами стоять одні й ті ж куратори, що причетні до атаки на польське консульство в Луцьку.