Альтернативи газу у Львові наразі не знайшли

17:20, 18 лютого 2009

18 лютого відбулося засідання експертного клубу Центру експертних досліджень і комунікації на тему "Енергозбереження у Львові". Учасники круглого столу, серед яких теперішній і колишній керівники "Львівтеплоенерго", представники профільних депутатських комісії Львівської міської ради, секретар ЛМР, екологи, зійшлися на тому, що у цьому році навряд чи вдасться залучити фінансування для переведення великих джерел теплопостачання Львова на альтернативні види палива, з огляду на фінансову кризу та потребу "вливати в теплоенергетику величезну суму грошей". Проте у місті поки що немає консенсусу щодо того, які самі альтернативні джерела можуть принести позитивний ефект.

Як поінформував директор ЛМКП "Львівтеплоенерго" Богдан Кіт, підприємство залучало балтійських, американський та польських фахівців до аналізу питання можливості часткового переходу на альтернативні до газу види палива ТЕЦ-1, ТЕЦ-2 та котельні "Кінескоп". Розглядалося використання мазуту, вугілля та відходів деревообробки, - щепу.

За словами Б.Кота, хоча на згадуваних об’єктах є залишки радянського мазутного господарства, для виробництва палива з мазуту вони не придатні. Довелося б купувати нове обладнання. Крім цього, мазут виявився не дешевшим за газ, вартість гігакалорії тепла, виготовленої з мазуту була б для львів’ян дещо вищою, за газову.

Ідея з використанням вугілля виявилася також непрактичною. Адже передбачалося використовувати вугілля Львівсько-Волинського вугільного басейну. Підприємства цього сектору визнали, що не готові гарантувати "Львівтеплоенерго" необхідні об’єми вугілля. Транспортувати ж його з інших регіонів - надто затратно.

"Щепа виявилася найдешевшою. Але уявіть собі, нам потрібно в день 23 вагони щепи. Де їх брати? Для цього мала б бути державна чи регіональна програма", - зазначив Б.Кіт.

Проте за його словами, локальні заходи з використання альтернативних джерел теплопостачання все-таки впроваджуватися будуть. Щепу також можна перетворювати у біогаз. Для цього підприємство планує переобладнати кілька котлів котельні "Кінескоп", ТЕЦ-2 та котельні "Хлібної" (район вул. Батальної).

Крім економічних, фінансових чинників, що стримують перехід системи теплопостачання на альтернативні види палива, є ще й екологічний.

Голова Бюро екологічних розслідувань Дмитро Скрильніков акцентував на тому, що в якості "альтернативного палива" часто позиціонують усе те, що було заборонено спалювати з 70-их років ХХ століття. "Маю зауваження до затвердженої схеми теплопостачання Львова. В мене враження, що повернення в минуле століття, а не рух вперед. Вона передбачає перехід на вугілля, при чому львівсько-волинського басейну. Не враховується, що це вугілля високозольне, і свого часу заміри золи показували завищений радіаційний фон. Друга ідея - побудова на ТЕЦ енергокомплексу з переробки твердих побутових відходів. Фактично, це сміттєспалювальний завод. В масштабах Львова це - бомба сповільненої дії. У найближчому майбутньому це у Львові робити не можна. По-перше, через щільність забудови, а по-друге через відсутність контролюючого обладнання, за допомогою якого вимірювався б рівень викидів діоксину", - прокоментував він.