Альткомівське «No pasaran» для журналістів

19:45, 19 серпня 2011

Донецька компанія «Альтком», що київською волею будує львівський стадіон до Євро-2012, демонструє якесь суто фройдівське амбівалентне ставлення до журналістів.

            З одного боку, директор «Альткому» Василь Огородник наприкінці минулого року в гострій формі звинувачує журналістів в тому, що вони роздули скандал про страйк будівельників, якого не було, з іншого сама компанія в червні цього року організовує для представників львівських ЗМІ комфортний тур в Донецьк.

Після червневої фази пряника 19 серпня у ставленні «Альткому» до львівських журналістів, очевидно, знову настала фаза батога. Усіх представників ЗМІ, яких напередодні запросили на відвідини наради щодо підготовки медичної галузі Львівщини до Євро-2012 на стадіоні «Львів-Арена» і які пройшли необхідну для цього акредитацію, на вході на об’єкт спинив охоронець, прикрашений «альткомівською» символікою. Мовляв, зараз йому принесуть акредитаційний лист, і він усіх пропустить.

Замість акредитаційного листа хвилин за 15 доля принесла журналістам самого директора «Альткому» Василя Огородника. Його спілкування з пресою виявилося коротким, але інтенсивним. Спершу Огородник у притаманній йому безкомпромісній манері повідомив, що журналісти можуть відвідувати «Львів-Арену» тільки по четвергах; а не по п’ятницях, потім проігнорував усі уточнюючі запитання, відійшов на пару метрів і двічі виголосив темне пророцтво, що «преса не пройде».

Преса таки не пройшла. На заклання до ошелешених несподіваним сюжетним поворотом журналістів відважився вийти лише представник компанії, що займатиметься експлуатацією львівського стадіону, аби запевнити їх, що його «прикра ситуація» ошелешила не менше. Те ж саме ошелешення, хоча й трохи менш інтенсивне, випромінювало обличчя прес-аташе управління охорони здоров’я Львівської ОДА (саме воно й було організатором наради).

В результаті журналісти змогли лише кинути прощальний погляд на «Львів-Арену», десь в надрах якої тривала нарада з начальником управління охорони здоров’я Сергієм Федоренком і заступником міністра охорони здоров’я Олександром Толстановим, та й сісти назад у автобус і поїхати до міста. Замість новин і сюжетів про нараду вони повезли з собою лише купу запитань.

Запитання ці, до слова, стосуються на тільки і не стільки самого Василя Огородника. Йому і його манері спілкування з журналістами вже нехай Колесніков буде суддею. Натомість низку запитань можна скерувати і до управління охорони здоров’я Львівської ОДА. Наприклад, чому нараду вирішили провести саме на «Львів-Арені», яка не є ані найбільш комфортним для таких заходів місцем, ані найбільш доступним для запрошених на нього журналістів? Тільки заради символізму і прив’язки до Євро-2012? Якщо так, то це змушує серйозно засумніватися в раціональності тих, хто керує нашою медичною галуззю. А такий сумнів спокою не додає.

Чи інше, ще цікавіше запитання: невже Сергій Федоренко не попередив Василя Огородника про те, що на нараду запрошені журналісти? Невже за наявності такого попередження Василь Огородник все одно зупинив би представників ЗМІ? А, може, чи то Сергій Федоренко, чи то високий гість Олександр Толстанов з якоїсь причини в останню мить вирішили, що присутність журналістів на нараді їм не потрібна, що там будуть обговорюватися речі, які краще не розголошувати, і власне цим пояснюється поведінка директора «Альткому»?

На жаль, чітких відповідей на ці запитання наразі немає. Але так чи інакше хтось – чи то урядовець, чи то підрозділ ЛОДА, чи то «Альтком», який асоціативно також пов’язується з чинною владою – вкотре створили ситуацію, яка аж ніяк не сприяє порозумінню між цією владою і журналістами.

Можливо, втім, це – тільки на краще. Таке собі зайве нагадування, що ЗМІ і чинна державна влада таки знаходяться по різні сторони барикад.