Америка просить Україну розблокувати експорт зерна

22:49, 19 серпня 2010

Український уряд ввів нетарифні торговельні бар'єри, які фактично зупинили експорт зерна з країни, одночасно погіршуючи міжнародну репутацію України і знижуючи її податкові надходження, йдеться у відкритому листі Американської торгової палати та Американсько-української бізнес-ради (USUBC) українській владі.

"Необґрунтовані і обмежувальні заходи з боку урядових структур зашкодять репутації України як надійного міжнародного торгового партнера і як країни, в яку слід інвестувати", - наголошується в документі, направленому в четвер президентові та його адміністрації, прем'єру, профільним віце-прем'єрам і міністру агрополітики, повідомляє УБР.

Крім того копію цього листа Американська торгова палата і USUBC направили послам США, ЄС, Німеччини в Україні, а також у представництва Світового банку та Міжнародного валютного фонду.

Автори документа констатують, що експорт зерна призупинено через непередбачене законом втручання Державної митної служби в процедуру перевірки якості зерна з залученням судових інститутів. За цим послідували необґрунтовані звинувачення на адресу зернотрейдерів щодо маніпулювання якістю зерна.

Крім того експортери не можуть отримати вагони для відправки зерна в порти, а місцеві органи влади вимагають від них здійснення угод з зерном за неринковими цінами.

На думку Американської торгової палати і USUBC, якщо Україна таким шляхом намагається домогтися низьких цін на хліб в умовах подорожчання зерна на світовому ринку, то цей шлях є хибним, а замість нього слід було б надати субсидії нужденним.

Автори листа вважають, це проблема може бути вирішена в терміновому порядку і готові працювати з урядом, щоб знайти прийнятне рішення.

Крім Америки, квоти на експорт зерна привернули увагу СОТ і ЄС.

Міжнародна асоціація торгівлі зерном і кормами (GAFTA) звернула увагу Світової організації торгівлі (СОТ) та Європейського Союзу (ЄС) на перепони експорту зерна з України, створювані Державною митною службою, повідомив президент Української зернової асоціації Володимир Клименко.

На думку міжнародної асоціації, недавні зміни в процедурі митного нагляду за зерновими вантажами, що припускають дослідження зерна для визначення його якості, майже повністю перекрили вільний потік сільгосппродукції з України.

"Процедура не відповідає чинному законодавству, випробування не мають достатнього наукового обґрунтування", - відзначає GAFTA.

На її думку, в будь-якому випадку втручання в експорт недоцільно, тому що продукція продається згідно специфікації її якості, і немає необхідності визначати мету продажу: як корми або для випічки хліба.

В. Клименко повідомив, що GAFTA також направила листи зі своєю позицією на адресу керівництва України: президента Віктора Януковича, прем'єра Миколи Азарова, віце-прем'єрів Віктора Слаути і Сергія Тігіпка та голови Держмитслужби Ігоря Калетника.

Глава УЗА відзначив, що у разі затягування ситуації міжнародні зерноторгові компанії, що несуть сьогодні збитки через заборону української влади, будуть одразу подавати позови до арбітражу GAFTA в Лондоні, оминаючи судові розгляди в Україні, що показали свою неефективність в аналогічній ситуації у 2006-2007 роках , коли зупинка експорту завдала значної шкоди міжнародному іміджу України.

Нагадаємо, перший віце-прем'єр Андрій Клюєв на засіданні уряду 11 серпня звинуватив низку зернотрейдерів у зловживаннях при експорті зерна і заявив про необхідність посилити державний контроль на внутрішньому зерновому ринку. За його словами, зерноторгові компанії, зокрема, під виглядом фуражного зерна вивозять продовольчу пшеницю, "маніпулюють цінами".

Держмитслужба порушила кримінальні справи відносно чотирьох зернотрйдерів, три з яких є "дочками" найбільших міжнародних зерноторгових компаній, за фактом надання недостовірних даних про експортованого зерна. При цьому митники звинувачують їх як у заниженні класності зерна, так і в його завищенні.

Паралельно в уряді обговорюється запровадження квоти в 2,5 млн тонн на експорт зерна з України на період з 1 вересня до кінця 2010 року: 1,5 млн тонн пшениці, 1 млн тонн ячменю і 0,01 млн тонн жита. Рішення з цього приводу має бути ухвалене 25 серпня.