"Ми переможемо!" – сказав президент Барак Обама американцям під час щорічного звернення стосовно стану справ у державі, обіцяючи інвестувати в освіту, наукові дослідження та національні проекти.
Ми повинні ще раз перегнати решту світу – таким було звернення Обами до нації. У годинному виступі у Конгресі президент намагався заразити американців оптимізмом і просвітницькою вірою в науку. Він довго розповідав про необхідні інвестиції у майбутнє: в освіту, наукові дослідження та великі національні програми, такі як екологічна енергетика, високошвидкісні залізниці або загальнодоступний широкосмуговий інтернет. Завдяки їм, на думку Обами, Америка зменшить рівень безробіття, який перевищує 9%.
– Півстоліття тому, коли СРСР виграв у нас, відправивши у космос супутник, перший штучний супутник Землі, ми не мали уявлення, як виграти перегони на Місяць. НАСА ще не існувало, – сказав Обама. – Але ми інвестували в освіту і наукові дослідженні, і не тільки випередили СРСР, а й створили нову галузь, яка дала роботу мільйонам людей.
– Наше покоління має свій момент супутника, – сказав Обама, визнавши, що в деяких галузях Америка дала себе обійти. Це в Китаї зараз працює найшвидший комп’ютер у світі, це Китай будує найсучасніші аеропорти та швидкісні залізниці.
– Технологічна революція змінила світ. Америка також повинна змінитися, – сказав президент. – Минули ті дні, коли американці мали гарантію, що в разі бажання все життя працюватимуть в одній компанії та за однією спеціалізацією.
В опитуванні телеканалу CBS 91% респондентів оцінив позитивно звернення Обами, в опитуванні CNN – 84%. Але це аж ніяк не велика несподіванка, тому що його головна думка – Сполучені Штати були, є і будуть найкращими у світі – породжує в американців природний ентузіазм.
Професійні оглядачі й опозиційні політики були критичнішими. За словами республіканців, головною проблемою Америки є гігантський державний борг, і його обмеження, а не інвестиції повинно стати пріоритетом для Обами. Борг становить уже 14 трильйонів доларів і до квітня сягне верхньої межі, встановленої Конгресом. Стелю слід підняти, інакше Сполучені Штати не зможуть погашати свої облігації.
– У зверненні повинно бути значно більше про пошук робочих місць і роздуті державні видатки, – заявив сенатор Рой Блант із Міссурі. – Замість цього йшлося про "інвестиції", а це ж евфемізм для "чергових видатків".
– Не можна позичати нескінченно, – застерігав республіканець Пол Раян, голова бюджетної комісії Палати представників, який виступив у Конгресі після президента.
Обама справді говорив про дефіцит, але не подав переконливого плану його зниження (республіканці, зрештою, теж не представили його). Він обіцяв скоротити резервний фонд, який Конгрес щорічно призначає на спеціальні проекти, що принесе 400 млрд доларів заощаджень. Він також наголосив на необхідності ліквідувати деякі урядові агенції, що дублюють одна одну, роблячи те саме. Але цього всього замало. Оглядач The New York Times Росс Даузет підрахував, що Обама говорив про кризу державних фінансів приблизно стільки само, скільки про переваги сонячної енергетики.
Президент багато раз наголосив, що реалізація планів, викладених у зверненні, буде можливою тільки в разі співпраці демократів із республіканцями, які на листопадових виборах здобули більшість у Палаті представників. Це лейтмотив останніх тижнів, який значно поліпшив Обамі рейтинги в опитуваннях громадської думки. Два місяці тому його підтримували заледве 40% громадян, а нині вже трохи більше за половину. Звернення мало б зберегти цю позитивну тенденцію.
Поки президент виступав зі зверненням, поруч із його дружиною Мішель сиділа сім’я 9-річної дівчинки, розстріляної божевільним на зустрічі із членом Конгресу Ґебріел Ґіффордс в Аризоні. Учора її місце було порожнім: важкопоранена, з простріленою головою, вона нещодавно розпочала реабілітацію. Щоб продемонструвати солідарність після цього злочину, демократи і республіканці у вівторок сиділи в Конгресі не порізно, як завжди, а впереміш.
Незважаючи на те, що після стрілянини в Аризоні минуло лише два тижні, Обама не прохопився ані словом про плани обмеження доступу до зброї, що розчарувало лібералів. Але це було зрозуміло – президент хотів представити себе як поміркованого політика, тим часом кожен напад на священне право мати гвинтівку в Америці розглядають як екстремізм.
Автор: Маріуш Завадзький [Mariusz Zawadzki] Назва оригіналу: Ameryka według Obamy Джерело: Gazeta Wyborcza, 27.01.2011 Зреферував: Омелян Радимський