Америка закликає Україну не розвалювати СОТ

20:55, 13 березня 2013

США закликали Україну не переглядати свої зобов'язання у СОТ, попереджаючи, що це може запустити ланцюгову реакцію та завалити цілу систему світової торгівлі. Про це йдеться у заяві, розміщеній на сайті американського посольства.

Заява є відповіддю на статтю в газеті "Дзеркало тижня" урядового уповноваженого з питань євроінтеграції Валерія П'ятницького, який очолював делегацію України на переговорах із СОТ.

В інтерв'ю газеті український урядовець наполягав на тому, що плани Києва підняти імпортне мито цілком відповідають нормам СОТ, а критику України назвав залякуванням з боку "гнобителя".

Однак у заяві США Україну закликали уявити Світову організацію торгівлі як групу альпіністів, які разом здіймаються на гірську вершину і пов'язані між собою.

"Кожен окремий альпініст, мабуть, має право відв'язатися посеред сходження, але це створить для нього і для колег-альпіністів підвищений ризик зірватися", - йдеться у заяві США.

У своєму інтерв'ю П'ятницький сказав, що право окремих країн переглядати імпортне мито передбачене в 28-й статті статуту СОТ: "Нам кажуть: ви маєте певні права, але не повинні їх використовувати, бо нам це не до вподоби".

У заяві США, натомість, вказано, що позиція України не має прецедентів за всю історію СОТ.

"Подання України за статтею 28, усього за три роки після приєднання до СОТ, виглядає як повернення до переговорів про первісні умови вступу України, - йдеться в заяві. - Кількість тарифних ліній, про які йдеться, робить це найбільшим поданням за статтею 28 з часу створення СОТ. Це не є нормальним способом ведення справ".

Протистояння на рівні СОТ виникло на тлі охолодження відносин Києва із західними партнерами - ЄС і США, які критикують українську владу за відхід від демократії, утиски свободи слова і практику "вибіркового правосуддя" стосовно політичних опонентів.

Нагадаємо, що політичне дистанціювання Києва і Брюсселя та Вашингтону почалося після вироку колишній прем'єр-міністру Юлії Тимошенко, який на Заході розглядають як таке, що може містити ознаки політичного переслідування опозиції.

Українська влада заперечує наявність політичних мотивів у вироку та порушенні нових кримінальних справ проти пані Тимошенко і називає критику ув'язнення лідера опозиції на Заході втручанням у внутрішні справи України.

Перегляд безпрецедентної кількості тарифних ліній влада в Києві пояснює необхідністю захистити українських виробників і скоротити обсяги імпорту.