Американські противники надання Україні зброї готові змінити своє рішення

08:03, 2 лютого 2015

Представники американської влади змінили свій погляд на питання надання Україні летального озброєння і тепер всерйоз розглядають можливість таких поставок.

Причиною тому стала активізація бойових дій на Донбасі, пише The New York Times.

До такого варіанту схиляються багато державних і військових чиновників, зокрема, головнокомандувач військ НАТО в Європі Філіп Брідлав.

Президент США Барак Обама поки що не прийняв рішення про поставку летальної військової допомоги. «Але після серії серйозних поразок, яких українські сили зазнали в останні дні, адміністрація Обами може по-новому поглянути на питання військової допомоги», – йдеться в статті американського видання, яку цитують Ведомости.

Серед тих, хто позитивно ставиться до такої ідеї, також державний секретар США Джон Керрі, який відвідає Київ 5 лютого і буде «відкритий до нових дискусій про надання зброї», і голова Об'єднаного комітету начальників штабів ЗС США Мартін Демпсі.

Також, за словами чиновників, готова переглянути своє ставлення до питання поставок летального озброєння Україні помічник президента США з національної безпеки Сьюзан Райс, яка раніше виступала проти подібного роду допомоги.

Як зазначає видання, спочатку Білий дім, побоюючись, що постачання українським військовим зброї спровокує РФ до «підвищення ставок», обмежився нелетальною допомогою у вигляді бронежилетів, приладів нічного бачення, аптечок першої допомоги та технічного обладнання. Однак коли стало зрозуміло, що введені санкції проти Москви не змусили її припинити підтримку бойовиків на Донбасі, у Вашингтоні знову повернулися до дискусії про постачання Україні озброєнь.

Очікується, що сьогодні буде опубліковано доповідь восьми колишніх високопоставлених американських чиновників, які закликають Вашингтон до постачання Києву оборонних озброєнь на $3 млрд, у тому числі бронебійних ракет, розвідувальних безпілотних літальних апаратів, бронетехніки і радарів, які можуть визначити місцезнаходження супротивника.

У підготовці доповіді взяла участь Мішель Флурной, колишній високопоставлений чиновник Пентагону, яка розглядалася як реальний претендент на крісло міністра оборони. Наприкінці минулого року повідомлялося, що вона просила Обаму виключити себе з числа претендентів на головний пост в Пентагоні за сімейними обставинами. У співавторстві з нею виступив колишній командувач силами НАТО в Європі адмірал ВМС Джеймс Ставрідіс, а також Іво Даалдер, посол США в НАТО під час першого терміну Обами.

«Захід повинен зміцнити стримування Росії на Україну за рахунок збільшення ризиків і витрат при будь-якій новій великій наступальній операції», – йдеться в доповіді.

Західні чиновники стверджують, що в останні тижні Росія поставила велику кількість важкого озброєння для підтримки наступу сепаратистів, у тому числі Т-80 і Т-72, системи залпового вогню, артилерію і бронетранспортери. Представники НАТО вважають, що близько 1000 російських військових і співробітників спецслужб підтримують сепаратистський наступ, тоді як у Києві наполягають, що це число значно вище. Москва подібні припущення спростовує.

Як повідомляв ZAXID.NET, з моменту укладення Мінських угод терористи захопили під свій контроль ще 500 квадратних кілометрів території Донбасу. Крім того, тепер терористи вимагають, аби Україна відвела озброєння від лінії розмежування, яка за останній час розширилася на користь терористів. В той же час Київ не згоден з такою вимогою терористів.