Американські вчені тестують медичний препарат для лікування ракових клітин мозку

20:57, 2 грудня 2017

Група американських вчених почала роботу над першою фазою клінічних досліджень препарату, який змушує клітини ракових пухлин мозку запускати апоптоз - процес запрограмованої клітинної загибелі. Про це повідомляє Science Daily.

Як азначається, діюча речовина нового перспективного препарату отримала назву PAC-1. Наразі речовина проходить другу частину першої фази клінічних випробувань; на цьому етапі дослідники перевірять його на негативні ефекти в поєднанні з іншими препаратами. В експериментах візьмуть участь пацієнти з поліморфною гліобластомою і анапластичною астроцитомою - небезпечними формами раку, які локалізуються у головному мозку, його оболонці і судинах.

Речовину PAC-1 виявили ще 10 років тому. Здатність легко проникати через гематоенцефалічний бар'єр зробили її перспективним ліками для терапії пухлин мозку. Його мішень - прокаспаза-3, фермент, аномально активна експресія якого спостерігається у багатьох видах ракових клітин. Попередні дослідження показали, що PAC-1 цитотоксична для клітин з підвищеною експресією прокаспази-3 і запускає в них процес запрограмованої смерті - апоптоз. PAC-1 вже пройшов випробування на лабораторних культурах ракових клітин, гризунах і собаках. Експерименти на клітинах і тваринах показали, що речовина повертає експресію прокаспази-3 до норми у ракових клітин, але на здоров'я не впливає.

У собак, хворих на різні види раку мозку, після застосування PAC-1 у комбінації з відомими препаратами, зменшився розмір пухлин і жодних побічних ефектів, окрім слабких розладів травної системи не було.

До останнього часу дослідження з PAC-1 без інших препаратів не показували особливо значних поліпшень у пацієнтів з раком мозку, тому зараз дослідники перевіряють його на ефективність у поєднанні з іншими препаратами, зокрема, темозоломідом - стандартним препаратом для хіміотерапії раку мозку. На сьогодні середня тривалість життя пацієнтів після стандартної терапії становить 15 місяців.

Раніше повідомлялося, що лікарі з Великої Британії розробили успішну терапію для лікування шизофренії. Вона знайомить хворих із комп'ютерним аватаром, який представляє їхні «внутрішні голоси».