Американці продали українські обленерго через конфлікти з урядом, - Financial Times

11:55, 1 березня 2013

Американська енергетична корпорація AES Corporation продала енергопостачальні компанії "AES Київобленерго" та "AES Рівнеобленерго" російській групі VS Energy через конфлікт з контролюючими органами. Про це пише Financial Times.

«У заяві компанії цього місяця (лютого, – ред.) виконавчий директор AES Том О`Флінн пояснив рішення продати українські активи так: «Ми як і раніше виходимо з ринку, який не є частиною нашого стратегічного бачення. Ця угода є ще одним кроком в процесі спрощення структури, тому ми можемо зосередитися на створенні активів на ринках, де у нас є переконливі конкурентні переваги», - повідомляє Тиждень.ua

Можливо, це і так, але у Києві кажуть, що нездатність AES знайти спільну мову з місцевими урядовими контролюючими органами і її небажання грати за місцевими правилам, залишили компанію без іншого вибору, окрім як піти, - пише видання.

«Очевидно, AES мала негативний досвід інвестицій в українські енергопостачальні компанії (обленерго), хоча вона вклала гроші в хороші державні компаній на виключно вигідних умовах…

Ключовою проблемою AES стало те, що з першого дня роботи в Україні вона зіпсувала відносини з державним контролюючим органом (насправді, вона почала повчати контролюючий орган). Зайве говорити, що через таку поведінку контролюючий орган почав дискримінувати пов'язані з AES обленерго, що врешті призвело до виходу AES з України з втратами. В той же проміжок часу більш гнучкому холдингу VS Energy, який також брав участь приватизації обленерго 2001 року, вдалося побудувати конструктивний діалог з контролерами і значно підвищити ефективність роботи своїх обленерго. Завдяки купівлі американських обленерго, холдинг наразі володіє контрольними пакетами акцій семи українських енергопостачальних компаній», - відмітив у своїй записці для інвесторів аналітик київського інвестиційного банку  Concorde Capital Олександр Паращій.

Financial Times відмічає, що енергетичні гіганти, які зараз приходять в Україну такі як Royal Dutch Shell, Chevron і ExxonMobil, мають більш сприятливі умови завдяки новому законодавству.

«Було прийнято новий пакет законів про розподіл продукції, що краще захищає їх інвестиції. Він включає так звані пункти стабільності, і угоди з урядом України, де чітко викладено питання  цін і розподілу продукції в довгостроковій перспективі.

Але досвід AES в Україні є нагадуванням, що навіть найбільші інвестори можуть стати жертвою жорстких посадових осіб в таких країнах, як Україна», - йдеться в статті.

Нагадаємо, 1 лютого міжнародна енергетична корпорація AES Corporation заявила про домовленості з групою VS Energy про продаж їй енергопостачальних компаній "AES Київобленерго" та "AES Рівнеобленерго".

«Згідно з домовленістю сторін, AES продасть 89,12% акцій ПАТ "AES  Київобленерго", яке обслуговує 881 тис. споживачів Київської області, та 84,56% акцій ПАТ "AES  Рівнеобленерго", яке обслуговує 412 тис. споживачів Рівненської області», - зазначила компанія у своєму повідомленні.

Нагадаємо, американська AES Corporation продала 89,1% акцій енергопостачальної компанії ПАТ "AES Київобленерго" і 84,6% "AES Рівнеобленерго" компанії VS Energy International за $ 113 млн, повідомляється в звіті, оприлюдненому компанією AES Corporation. Балансова вартість активів обох енергопостачальних компаній, станом на кінець 2012 року, становила $ 131 млн.