АМКУ роз'яснив механізм підвищення тарифів на проїзд у громадському транспорті

17:24, 19 січня 2017

Антимонопольний комітет України (АМКУ) роз'яснив специфіку підвищення тарифів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах. Про це у четвер, 19 січня, повідомляється в прес-службі відомства.

У комітеті зазначають, що, відповідно до статті 5 Закону України «Про автомобільний транспорт», держрегулювання і контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується через проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема тарифної політики на автомобільному транспорті. «Згідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до завідування виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, зокрема тарифів на транспортні послуги», - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, у відповідності зі статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» обласні держадміністрації та органи місцевого самоврядування відповідно формують у приміському та міжміському сполученні мережу автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території області, та міських автобусних маршрутів загального користування, а також здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства у сфері автомобільного транспорту на відповідній території.

«На виконання Закону України «Про автомобільний транспорт» обласні і районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування проводять конкурси та укладають договори з переможцями, здійснюють контроль за виконанням умов цих договорів. У той же час, однією з істотних і невід'ємних умов договору повинна бути ціна (вартість проїзду), оскільки перевізники під час проведення конкурсу для визначення відповідного перевізника на автобусних маршрутах загального користування повинні змагатися між собою, в тому числі за допомогою пропозиції установки відповідної вартості послуг перевезення», - пояснили в АМКУ.

Таким чином, у відомстві наголосили, що відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які є організаторами пасажирських перевезень на визначеній території, повністю відповідають за організацію належного перевезення пасажирів, визначення перевізників, укладення договорів з такими перевізниками та контроль за дотриманням зазначеними перевізниками відповідних умов перевезень і державних соціальних стандартів.

Іншими словами, питання ціноутворення на послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом, що виконують рейси на територіях відповідних областей, лежить у площині контролю договірних взаємовідносин між автомобільними перевізниками, відповідними обласними, районними державними адміністраціями й органами місцевого самоврядування.

«Однак, окремі держадміністрації відсторонюються від виконання повноважень щодо проведення тарифної політики, покладених на них законодавством, посилаючись на витяг з додатка до постанови Кабінету міністрів України від 25.12.1996 №1548 пункту зі встановлення обласними державними адміністраціями тарифів на перевезення пасажирів і багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху, в приміському та міжміському внутрішньообласному сполученні», - прокоментували в АМКУ і відзначили, що наразі досліджується питання щодо ситуації, яка склалася із самоусуненням відповідних держадміністрацій з контролю за тарифами на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах.

Нагадаємо, раніше ZAXID.NET повідомляв, що на автобусних маршрутах приміського і міжміського сполучення у Львівщини з 15 січня 2017 року діятимуть нові – підвищені – тарифи. Водночас впродовж 11-13 січня в кожному районі відбулися громадські слухання щодо врегулювання цін на пасажирські перевезення.