АМКУ вважає, що бензин А-95 повинен коштувати ₴14,1 за літр

13:39, 22 жовтня 2014

Антимонопольний комітет вважає справедливою ціною на українському ринку на бензин марки А-95 європейської якості ₴14,1 грн літр.

Про це заявив в. о. голови АМКУ Микола Бараш, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Він зазначив, що ціна 14,1 грн/літр передбачає «компенсацію нафтротрейдерів за попередні порушення, вона також враховує спадаючий тренд нафтових котирувань на світовому ринку».

За словами Бараша, якщо розраховувати ціну без урахування різкої зміни загальної ситуації з нафтою на світовому ринку, то ціна бензину А-95 повинна становити 15,13 грн/літр, бензину А-92 - 14,52 грн/літр, бензину А-80 - 13,91 грн/літр, дизпалива якості Євро-5 - 14,46 грн/літр.

При цьому він наголосив, що на даний час фактичні ціни на українському ринку є набагато вищими.

«Варіантів є два: виходити на серйозні штрафні санкції та все ж сподіватися на пошук взаєморозуміння з учасниками ринку. Ми повинні вирішити це питання в листопаді», - вважає Бараш.

Він зазначив, що в рамках проведеного розслідування на ринку нафтопродуктів АМКУ встановив, що найбільші мережі нафтотрейдерів декларують маржу в 500 грн на тонні палива, фактично ж отримують (з урахуванням вертикальної інтеграції) маржу в 3-4 тис. грн на тонні. Крім того, комітет встановив наявність значної різниці між тими обсягами нафтопродуктів підвищеної якості, яке закуповують нафтотрейдери і продають кінцевим споживачам.

«Різниця між закупівлями і продажами в цьому сегменті - майже вдвічі. Тобто, береться більш дешевий ресурс і додаються різного роду присадки», - сказав Бараш.

При цьому керівник АМКУ додав, що при розрахунку прибутковості нафтотрейдерів необхідно враховувати магазини і кафе, які працюють на території АЗС.

«Торгова надбавка в магазинах при АЗС - щонайменше 50%. Це навіть більше, ніж в сегменті рітейлу, який ми також досліджуємо. При цьому основні витрати - на електроенергію, опалення, зарплату співробітникам - вже покриті за рахунок звичайної діяльності АЗС», - резюмував він.

Як повідомив Бараш, до теперішнього часу АМКУ відкрив 77 справ стосовно мережі нафтотрейдерів про зловживання домінуючим становищем. Зокрема, йдеться про компанії «Лукойл-Україна», «ОККО-Нафтопродукти», «WOG-Рітейл», «Золотий екватор», «Альянс Холдинг». Крім того, триває розслідування щодо мереж, пов'язаних з групою «Приват».

За словами Бараша, всі справи щодо нафтотрейдерів буде об'єднано і передано від територіальних в центральний апарат АМКУ.