Amnesty International: під час протестів у Туреччині – тисяча поранених

13:18, 2 червня 2013

Протистояння демонстрантів та поліції у Туреччині не вщухало всю ніч з суботи на неділю. У десятках турецьких міст тривають антиурядові протести, які починалися із захисту парку Ґезі у Стамбулі. Правоохоронці затримали майже тисячу осіб під час майже сотні різних акцій.

Учасники акцій вимагають відставки прем‘єр-міністра Таїпа Ердогана. Вони покладають на нього відповідальність за насильство під час розгону протестів та звинувачують уряд в авторитарному правлінні.

За допомогою водометів та сльозогінного газу поліція розганяє демонстрантів.

Епіцентром народного спротиву залишається майдан Таксим у Стамбулі. Все починалося з боротьби громадських активістів за збереження зеленої зони: акції проти вирубки дерев і забудови парку Ґезі.

Поліція розігнала наметове містечко у парку, що ще більше розлютило протестувальників та спровокувало масштабну хвилю народного обурення по всій країні. Рух “Окупуй Ґезі” не вщухає вже п‘яту добу.

Таїп Ердоган закликав учасників акцій протесту припинити народні виступи. Турецький прем‘єр-міністр пообіцяв провести розслідування застосування надмірної сили проти демонстрантів. Утім, водночас він заявив, що влада від своїх намірів щодо Ґезі не відмовиться.

Однак рух спротиву вже вийшов далеко за межі свого осередку та своїх початкових вимог. Демонстранти тепер вимагають передусім відставки уряду. За допомогою закликів у соціальних мережах, акції протесту поширилися вже на десятки міст. Експерти називають ці народні виступи найбільшим викликом для Ердогана за час його перебування при владі.

Як пише ВВС, міністр внутрішніх справ Туреччини Муаммар Гюлер заявив, що на ранок неділі деяких із затриманих учасників протестів вже звільнено, а інші постануть перед судом. Він також заявив, що у сутичках між поліцією та демонстрантами поранення отримали 26 правоохоронців та 53 цивільних, один із яких перебуває у важкому стані.

Водночас Amnesty International заявляє, що під час протестів загинуло дві особи, а поранення отримали понад 1000 осіб.

За даними ВВС, багато людей у Стамбулі кажуть, що вони "ситі по горло" діями уряду, який утискає їхні свободи, і рішення уряду про перепланування парку Гезі стало "останньою краплею".

Демонстранти також атакували і кілька машин, що належали турецьким телекомпаніям, висловлюючи невдоволення тим, як ЗМІ висвітлюють протести.

На ранок неділі ситуація у Стамбулі дещо стабілізувалася. Ніч деякі із демонстрантів провели вдома, а не на акціях протесту. Наразі на площі Таксім залишаються тисячі учасників протестів.