Сьогодні у столиці Литви Вільнюсі розпочав роботу бізнес-форум країн «Східного партнерства». Головне питання, на яке всі очікують відповіді, – чим завершиться відмова України підписати Угоду про асоціацію з ЄС?
Риторику української офіційної делегації можна звести до однієї фрази – «існує можливість прийняття позитивного рішення». Що розуміють представники української влади під «позитивним рішенням», ми попросили прокоментувати президента Українського союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха.
– Пане Кінах, сьогодні під час бізнес-форуму всі представники влади говорять про можливість «позитивного рішення» для України? В чому позитив?
– Єдине позитивне рішення, про яке ми розмовляємо сьогодні на бізнес-форумі, – підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Дуже важливо, щоб ця дуже ризикована для України ситуація була вирішена на основі балансу наших національних інтересів та інтересів наших партнерів. Існують величезні ризики, які співпали в часі: рецесія європейської економіки, зниження темпів розвитку світової економіки, а Україна – експортноорієнтована держава. Ми зараз багато втрачаємо, бо впав попит та ціни на наші товари. Індекс промислового виробництва від’ємний.
Важливі також останні недружні кроки Росії. Потрібно, щоб всі ці ризики були об’єктивно сприйняті нашими партнерами. Мова не йде про пропозицію з протягнутою рукою. Повинен бути спільний план дій, щоб крок напрямку асоційованого членства дав позитивний результат.
– У вашій відповіді можна певні претензії, докори на адресу Європейського Союзу…
– В нас є питання до Європейського Союзу, і не тільки у питанні відсутності реакції на недружні дії з боку Росії. В нас є питання і в енергетичному секторі. Україна вже близько двох років є членом Енергетичного співтовариства Європейського Союзу. Ми ратифікували Енергетичну хартію, ми прийняли цілу низку законопроектів, починаючи з вільного доступу до газопроводів, включаючи розподіл функцій, як це вимагає Третій енергетичний пакет Енергетичної хартії.
Водночас ми бачимо, що Європейський Союз абсолютно мало реагує на ці ризики, які для України дуже важливі. Україна втрачає статус енергетичного транзитера.
Зараз розпочалось будівництво сухопутної частини "Південного потоку", в якому приймають участь провідні компанії Італії, Франції, Німеччини. Ми питаємо ЄС, чому він не реагує на такі ризики в контексті того, що член Енергетичного співтовариства Україна опиняється під такою загрозою? Чи, наприклад, обіцянки інвестувати ресурси в модернізацію газотранспортної системи? Ми б хотіли, щоб ці питання були в порядку денному, бо це питання не штучне. За цим стоять стратегічні інтереси України.
Ми пропонуємо європейцям разом відпрацьовувати заходи, аби забезпечувати не тільки юридичну, політичну складову, а й для того, щоб це було основою зростання економіки, платоспроможності людей і впевненості в завтрашньому дні. Ця дискусія продовжиться, я маю надію, що ми знайдемо спільне рішення.
Олексій Коваленко, з Вільнюса, спеціально для ZAXID.NET
Матеріал підготовлено в межах спільного проекту Школи міжнародної журналістики, www.my-media.org.ua (проект, що його впроваджує NIRAS/ВВС за фінансової підтримки Danida) та www.hromadske.tv.