Англійський квітник власноруч: особливості та етапи створення

17:36, 5 жовтня 2021

Англійський стиль – один із найпопулярніших у світі пейзажних напрямів, який не виходить із моди. Поєднання кущів і багаторічників, де не лишається і шматочка голої землі, – це вже еталонна класика. Привабливим англійський стиль садівництва робить відчуття казкової пасторальності та природної гармонійності, народженої з хаосу. Це найпишніший з пейзажних варіантів, який можна зробити і в себе в саду.

«Зелена садиба» розповідає, як організувати власноруч англійський квітник, який гармонійно впишеться в довколишній пейзаж.

Де розмістити англійський квітник

Якщо у вашому саду є газон чи інша його альтернатива, саме біля нього або на ньому і варто розмістити англійський квітник. Більш ніж доречні міксбордери по межі ділянки, що «впираються» в газон. І клумби-острівки. Якщо у вас на ділянці є сухий струмок, водойма – англійський квітник поруч буде виглядати дуже цікаво.

Окрему увагу приділіть перспективі: англійський сад ховає свої принади, у ньому нічого не відкривається з однієї точки огляду. Розташуйте квітник так, щоб він проглядався частинами, проступав плавно, поступово, під час руху, або розмістіть кущ і дерево, які будуть його ховати на перших кроках. Нелінійний огляд зробить і простий квітник-острівець цікавою родзинкою саду.

Основні принципи створення англійських квітників:

  • повне заповнення площі рослинами, що здатні розвиватися у суцільні зарості;
  • контраст по текстурі не лише цвітіння, а й листя: їх фактура вирішує все, адже в англійському саду треба грати відтінками, ефектами, світлом і тінню;
  • асиметричність та нелінійність у всьому, у тому числі відмова від градації від низьких до високих рослин;
  • домінування текстурних, універсальних, партнерських багаторічників.

Прості кола і смуги – основа англійських квітників, які ніколи не бувають складними. Утворюючи пишні зарості-рамку чи острівець рослин на фоні газону, не варто ускладнювати контур – складним має бути наповнення. В англійському стилі місце м’яким, природним відтінкам та пастельним барвам – синім, пурпуровим, бузковим, рожевим, кремовим, світло-жовтим, білим. Особливу увагу приділіть контрасту забарвлення листя і обов’язково використайте сріблясті рослини.

Як спланувати композицію

Англійські квітники – багатобарвні, їх формують, як мінімум, з 5-6 різних рослин, залежно від площі, використовуючи до 10-15 видів. Їх висаджують групами по 2-5 штук для посилення ефекту, поодинці – лише кущі та високі злаки.

Підберіть для планування:

  • до трьох найвищих і найбільш ефектних видів-маяків – чагарників і високих злаків або багаторічників;
  • 1-2 злаки;
  • 2-5 пишних середніх багаторічників;
  • 1-2 невисокі подушкові рослини-заповнювачі, що додадуть об’єму, замаскують в’януче листя і зв’яжуть все в єдине «полотно»;
  • 1-2 килимки для окраси переднього плану й м’яких переходів до газону чи доріжки.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»

Вибір доречно робити від найбільших до найменших рослин по принципу класичного вдалого партнерства і контрастів. Обравши зірку, спочатку знайдіть для неї ефектного великого партнера, потім – пишне доповнення і низькі рослини. Також потрібно пам’ятати, що кожний вид має отримати на квітнику ідеальні умови по освітленню та ґрунту. І догляд, і частота розділення мають збігатися, поверхню ґрунту замульчуйте.

Які багаторічники обрати

З головною зіркою і чагарниками визначитися легко. Незамінна для англійського дизайну – троянда будь-яких відтінків та форм. Альтернатива – невибаглива, більш проста в догляді таволга (спірея) або отруйна, зате дуже ефектна дафнія (вовчі ягоди).

Не обійтися в англійському квітнику без текстурних злаків, найпопулярнішим серед яких – вівсюнець вічнозелений. Не менш цікаво виглядатимуть молінія, міскантус, спартина гребінчаста, куничник гостроквітковий, щучник дернистий та пеннісетум лисохвістовий.

Основу будь-якої англійської композиції складають невибагливі довговічні види універсальних партнерів-багаторічників – густі, текстурні, з довгим цвітінням, найчастіше – лісові та степові рослини. Три майже обов’язкові багаторічники англійського стилю – дельфіній (Delphinium), наперстянка (Digitalis) і приворотень (Alchemilla).

Більш ніж доречні на англійських квітниках вербозілля, клопогін, лілійники, головатень, таволжник, сідач, люпин, гадючник, шавлія, вероніка, котяча м’ята. Вдало з такими партнерами поєднується флокс волотистий. Дельфіній краще доповнити високими дзвониками чи півниками, а внести різноманіття в форми суцвіть та розтягнути період цвітіння можна за допомогою ехінацеї пурпурової, багаторічних айстр, очитків (заячої капусти), деревію, осінніх анемон і сортових аквілегій.

Гарно виглядають в англійських мотивах дармера щитовидна, гірчак, сідач. Для контрастних аристократичних акцентів можна додати кущики лаванди вузьколистої, гвоздики пірчастої чи сантоліни.

Пом’якшити переходи, об’єднати композиції в єдине ціле й додати динаміки та різноманітності рельєфу найлегше за допомогою журавців-гераней. Хоча б одна рослина має представляти види, в яких приваблює листя. Ідеальна пара для манжетки та герані – чистець візантійський, альтернатива – декоративний полин та гейхери, які легко зітруть межу між квітником та газоном.

Для переднього плану чудово підходять чебреці, ломикамені, глуха кропива, роговик, гіпсофіли, собаче мило. Як сезонні окраси доречні первоцвіти-примули, незабудки та нарциси. Якщо потрібно додати пишних акцентів, тимчасово заповнити пустоти чи замаскувати край, найкращий кандидат серед однорічників – бурачок (бородавник).

Приклади ландшафтних композицій в англійському стилі:

  • для малого квітника: біла троянда «Мадам Альфред Карье» (Madame Alfred Carriere), дельфініум «Санні Скайз» (Sunny Skies), дзвоники персиколисті «Соборні Дзвони», шавлія звичайна, молінія «Мурекс» (Moorhexe), манжетка м’яка «Робуста» (Robusta), чистець візантійський;
  • для великого квітника: англійська вершкова троянда «Клер Остін» (Claire Austin), спірея «Грефшейм» (Grefsheim), міскантус «Гроссе Фонтан» (Grosse Fontane), щучник дернистий, вербозілля «Александр» (Alexander), айстра «Старшайн» (Starshine) журавець великокореневищний, флокс волотистий сортів «Феймос Пінк» (Famous Pink) та «Вайт Адмірал» (White Admiral), ехінацея пурпурова «Примадонна» (Primadonna), гіпсофіла «Розеншлеєр» (Rosenschleier), шавлія «Карадонна Компакт» (Caradonna Compact), артемізія «Валері Фінніс» (Valerie Finnis), роговик.

Чим обрамити англійський квітник

Бордюр – не найкращий вибір для англійського стилю. Межу з газоном чи доріжкою з часом закривають рослини переднього плану, а до того голу землю можна прикрити мульчею – гравієм чи корою, піском чи відсівом, цегляною крихтою, за бажання додаючи виразність пласкими каменями чи спилами. Уникайте будь-якої строгості, робіть перехід природним. Якщо рослини не утворюють достатніх подушок з часом – досадіть ґрунтопокривники чи маскуйте пустоти щороку новими однорічниками. Англійський квітник потребує терпіння, рослинам потрібно дати час розростися. У всій своїй красі англійська клумба засяє лише через 2-3 роки.

Більше корисних порад – у рубриці «Сад»