Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) наголошують, що здійснювати процесуальне керівництво у справі затриманого заступника міністра охорони здоров’я Романа Василишина мали саме вони, а тому, через те, що їм не передали справу, вона може бути програна.
Посада затриманого заступника Міністра відноситься до категорії «А», а злочин, за яким Прокуратура Києва здійснює досудове розслідування – є корупційним, а отже, відповідно до статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, цей злочин є підслідним Національному антикорупційному бюро України.
«Процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні від самого початку має здійснюватися спеціалізованими антикорупційними прокурорами, а усі процесуальні та слідчі дії (затримання, оголошення підозри, обрання запобіжного заходу тощо) – детективами НАБУ, а не співробітниками органів прокуратури чи інших правоохоронних органів», – йдеться у повідомленні НАБУ.
Як наголосили у відомстві, будь-яке втручання в чужу підслідність створює ризик визнання недопустимими доказів, як таких, що були отримані з порушенням процесуального законодавства, і відповідно, створює умови для уникнення підозрюваним відповідальності за скоєні кримінальні правопорушення.
«НАБУ та САП не будуть витребовувати в прокуратури провадження щодо Василишина чи будь-які інші провадження, розпочаті з порушенням ст. 216 КПК. Відповідальність за результати цих досудових розслідувань мають нести ті органи, які розпочали розслідування із порушенням закону», – йдеться в повідомленні.
Станом на 8 липня САП зафіксувало близько 10 спроб передачі до НАБУ справ, які починали розслідуватися іншими правоохоронними органами. САП повернула їх назад через те, що згідно з абзацом 2 ч. 3 ст. 87 КПК, зібрані ними докази є безальтернативно недопустимими.
«Про порочність даної практики, яка звела нанівець зусилля правоохоронців, свідчить прецедент з мером Вишгорода Олексієм Момотом», – йдеться у повідомленні.
Він був затриманий у квітні 2016 року СБУ та прокуратурою Київської області на отриманні хабаря в 1 млн євро, проте вже через два місяці Апеляційний суд м. Києва скасував рішення суду першої інстанції про обрання щодо Момота запобіжного заходу через те, що «досудове розслідування здійснювалось неуповноваженим органом досудового розслідування, при цьому неякісно, з істотними порушеннями вимог КПК України». В даний момент Олексій Момот повернувся до виконання своїх обов’язків попри те, що досудове розслідування триває.
Як відомо, у п’ятницю прокуратура Києва повідомила, що її слідчі разом з СБУ затримали на хабарі заступника міністра охорони здоров’я України Романа Василишина.