Антикризові заходи Нацбанку - неефективні

14:00, 31 січня 2009

Антикризові заходи Національного банку України, спрямовані на вирішення двох основних завдань - підтримки ліквідності банківської системи шляхом її рефінансування та забезпечення прогнозованої динаміки обмінного курсу, - на обох "фронтах" виявилися малоефективними. Про це у статті для "Дзеркала тижня" заявив голова ради НБУ Петро Порошенко.

Він зазначив, що політика рефінансування НБУ повинна була забезпечити стабільність банківської системи, її здатність витримати пікові навантаження. Антикризові заходи мали запобігти безпідставному перетіканню грошових ресурсів на валютний ринок, щоб забезпечити якщо не стабільність обмінного курсу, то хоча б його прогнозованість, пояснив голова ради НБУ.

"Жодного прогресу на цих ключових напрямах ми не домоглися. Пишаючись тим, що не збанкрутував жоден банк, ніхто не бере до уваги, що ризики для банківської системи продовжують накопичуватися, ознаки її розбалансування наростають", - констатував він.

Зокрема, головну мету підтримки банківської системи - відновлення кредитної підтримки реальної економіки, повністю знівельовано, і політика регулювання обмінного курсу також зазнала краху, наголосив Петро Порошенко.

"Навряд чи може бути визнаний обґрунтованим такий підхід Національного банку до курсоутворення, за якого в грудні минулого року, коли необхідно було розраховуватися за газ, НБУ допустив різке падіння курсу гривні, а в поточному році спрямовує на підтримку гривні по 0,5 млрд дол. щотижня", - відзначив він.

На його думку, повністю дискредитував себе механізм валютних аукціонів, запроваджений НБУ з метою обмеження попиту з боку імпортерів.

"Задовольняючи заявки лише тих покупців, які запропонували найвищий обмінний курс іноземної валюти до гривні, НБУ штучно збільшує розрив між офіційним та ринковим курсом, тоді як слід виконувати прямо протилежне завдання - усунення множинності курсів", - акцентував Порошенко.

Останнє, за його словами, призвело лише до того, що обмінний курс в українських реаліях повністю втратив об’єктивний характер і роль одного з ключових макроекономічних індикаторів.