Антикризові заходи Тимошенко приречені на невдачу, - експерт

09:40, 30 квітня 2009

Будь-які антикризові заходи українського уряду приречені на невдачу, оскільки в суспільстві превалює тотальна недовіра до державних інститутів, які виявилися нездатними ефективно виконувати свої функції. Про це заявив директор Інституту економіки і прогнозування НАН України Валерій Геєць під час круглого столу, проведеного 28 квітня Міністерством економіки України спільно з ПРООН.

Як повідомляє "Дзеркало тижня", за словами В. Геєця, тотальна недовіра суспільства до дій влади призводить до відсутності ефективної взаємодії держави і недержавного сектору економіки.

"Нещодавно у Франції було проведено цікаве дослідження, об’єктом якого стали 133 держави, за винятком країн "великої двадцятки", - проінформував учений. - Результати показали, що тільки 20 країн змогли за останні 50 років скоротити своє відставання від G-20. Решта 113 - не змогли просунутися нікуди. Більш того, 43 країни, тобто мало не половина, мають винятково формальну державну атрибутику, потрапивши в цілковиту залежність від трансконтинентальних і регіональних корпоративних кланів".

В. Геєць вважає, що Україна належить до 113 країн, які відстають, і опинилася перед більш ніж очевидною загрозою потрапити в число 43 квазісуверенних держав саме внаслідок недовіри до державних інститутів.

Саме дефіцит суспільної довіри, на думку ученого, не дозволяє хоч би частково вивести з тіньового обороту (як мінімум 40% ВВП, або 400 млрд грн) і з наявних заощаджень населення (від 30 до 60 млрд дол) гігантські обсяги додаткових внутрішніх ресурсів, яких сьогодні потребує економіка.

Тому ключовим викликом, на думку Валерія Геєця, є вирішення проблеми якісного виконання державою своїх ключових функцій і відновлення довіри з боку суспільства.