З нагоди Всесвітнього дня без тютюну, який відзначається 31 травня, експерти коаліції «За Україну без тютюнового диму» звернулись до міністра фінансів Наталії Яресько з закликом розпочати підвищення акцизів на тютюнові вироби, як того вимагає підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС.
У зверненні аналізується проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни ставок деяких податків і зборів», оприлюднений для обговорення у квітні, в якому запропоновано збільшити ставки акцизів з 1 січня 2016 р. на прогнозований рівень інфляції 26,7%. Але борці з курінням наголошують, що враховуючи розвиток ситуації в Україні за останній час, запропоноване міністерством підвищення акцизів на тютюнові вироби є недостатнім і затягнутим у часі, пише Укрінформ.
«Зростання цін на сигарети відбувається в рази повільніше, ніж на продукти харчування: за останні 12 місяців (з березня 2014 року) індекс споживчих цін становив 145,8%, при цьому ціни на хліб і хлібопродукти зросли на 78%, а на тютюнові вироби – лише на 37%», – йдеться у листі до міністра фінансів.
Як наголосив керівник Українського центру Контролю над тютюном, ГО «Життя» Андрій Скіпальський, «ми звернулись з пропозицією запровадити запропоновані Мінфіном специфічні ставки акцизів на тютюнові вироби не з 1 січня 2016 року, а з 1 липня 2015 року. Перенесення термінів звузить простір для маневру тютюновим компаніям. Ціна на пачку дешевих сигарет зросте на ₴2, на пачку дорогих сигарет – на ₴2,5. Середня ціна пачки сигарет зросте з ₴15 до ₴17, або на 13%. При цьому, ціни на сигарети в Україні залишаться меншими, ніж у сусідніх країнах, тобто не буде економічних передумов для контрабанди сигарет в Україну».
Підвищення акцизу, за словами Скіпальського, принесе до Державного бюджету додатково близько ₴2 млрд лише протягом 2015 року.
Щороку 31 травня світова спільнота порушує різні теми та проблеми, пов’язані з тютюнопалінням. У цьому році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликає уряди та громадськість на міжнародному рівні докласти зусиль задля вирішення питання незаконної торгівлі тютюновими виробами, що є джерелом фінансування терористичних та кримінальних організацій та спричиняє вимивання надходжень до бюджетів.
Громадські активісти наголошують, що, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання протидіяти незаконній торгівлі тютюном, а одним з дієвих кроків щодо цього є гармонізація акцизів (та цін) на тютюнові вироби із сусідніми країнами ЄС згідно з директивами Євросоюзу.
Вони нагадують, що Угода про асоціацію (стаття 352) говорить про те, що «сторони розвиватимуть співробітництво щодо боротьби з контрабандою підакцизних товарів. Це співробітництво, зокрема, включатиме поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби».
Акцизна політика ЄС передбачає систематичне підвищення ставок акцизу для скорочення споживання тютюнових виробів. Натомість у другій половині травня з’явилася інформація про лобіювання тютюновими корпораціями у Міністерстві фінансів рішення не підвищувати акцизи у 2015 році, а саму гармонізацію ставок розтягнути на 12-15 років.
Борці з палінням вважають це неприпустимим кроком, який призведе до порушення міжнародних зобов’язань і є фактом прямого втручання тютюнової індустрії у акцизну політику держави.
За даними Держстату, в січні-квітні 2015 роки в Україні виробництво сигарет було на 2% вище, ніж у відповідний період 2014 року, хоча ринок сигарет в Україні зменшився через окупацію частини території держави. Зростання виробництва сигарет переважним чином пояснюється збільшенням рівня контрабанди українських сигарет до країн ЄС.