Російська Федерація вплинула на нідерландський референдум та діяла разом із партіями євроскептиків. Про це йдеться у розслідуванні The New York Times, опублікованому 16 лютого.
Як зазначається, журналісти навели приклад Гаррі ван Боммеля – одного з ключових агітаторів, який виступає проти Угоди про асоціацію Україна-ЄС. З’ясувалося, член лівого крила голландського парламенту, переконуючи виборців, що вони повинні відхилити угоду, мав авторитетних союзників.
Розслідування видання підтвердило: разом із ним працювала його «українська команда» - група емігрантів, чиї симпатії були на боці Росії. Вони відвідували громадські зібрання, виступали на телебаченні й використовували соціальні медіа, змальовуючи українську владу, як «кровожерну клептократію, не гідну голландської підтримки».
Разом з тим, активіст антиукраїнської партії в Нідерландах - 26-річний росіянин Микита Ананьєв, студент одного з голландських вузів. В кінці 2013 року він відвідав «школу молодих лідерів» в Москві, а напередодні референдуму активно агітував проти України. За інформацією видання, вищевказаний студент взяв участь у більш ніж п'ятнадцяти заходах, спрямованих проти підписання угодо про асоціацію між Європейським Союзом і Україною. Як визнав згодом сам Гаррі Ван Боммель, «було дуже зручно показати, що не всі українці підтримують угоду з ЄС».
Журналісти видання також дізналися, що найактивніші члени «української команди» насправді були вихідцями з Росії або з російськомовних регіонів України і вони чітко слідували лінії Кремля. Також повідомляється, що поки незрозуміло, чи була українська команда напряму керована з РФ, чи діяла з власних симпатій.
Нагадаємо, Нідерланди – єдина країна ЄС, яка не ратифікувала угоду про Асоціацію України і ЄС, оскільки громадяни країни відкинули її на референдумі в квітні.
В свою чергу влада Нідерландів вимагала прописати в угоді, що вона не передбачатиме автоматичних гарантій безпеки, військової допомоги і фінансової підтримки Україні і не дає українцям права на проживання та вільне працевлаштування в ЄС. Жодна з цих можливостей не була гарантована угодою про асоціацію, однак уряд Нідерландів хотів чітко вивести їх за межі документа, щоб заспокоїти виборців.