Київський апеляційний адміністративний суд залишив чинним рішення суду першої інстанції, який визнав формування тарифів на вугілля за формулою «Роттердам+» правомірним, повідомила народна депутатка Вікторія Войціцька.
«Для простого розуміння. У країні триває війна, на окупованих Росією територіях видобувається антрацитове вугілля, яке більше ніде в Україні не видобувають. Для того, щоб не купувати вугілля в окупантів, НКРЕКП запропонувала імпортувати з-за кордону — за європейською ціною. Тарифи на електроенергію підвищили саме тому», – написала вона у Facebook у вівторок, 28 лютого.
Однак, за словами депутатки, за 2016 рік Україна імпортувала всього 1,6% антрацитового вугілля.
«Решта антрациту – 98,4% – ми купували на окупованих Росією територіях і платили за це стільки, ніби імпортували його з ПАР або Австралії. В результаті ми переплатили понад 10 мільярдів гривень за “Роттердам+” з Донбасу», – додала Войціцька.
Автор позову, екс-член НКРЕКП Андрій Герус заявив, що в справі про правомірність формування тарифів на вугілля за схемою «Роттердам+» буде подана касація.
НКРЕКП наприкінці квітня 2016 року почала застосування нового порядку формування прогнозної оптової ринкової ціни (ОРЦ) на електроенергію, затвердивши її на другий-четвертий квартали 2016 року. Порядок передбачає визначення ціни вугілля за формулою «вартість у порту Роттердам (API2) плюс вартість доставки в Україну». Тобто за формулою «Роттердам+» вугілля українських виробників купується за ціною палива в нідерландському порту Роттердам (південноафриканське або американське вугілля, транспортоване морем до порту). При цьому до ціни додали ще й уявну вартість перевезення з Роттердама в Україну і перевалку такого вугілля в порту, пише LB.ua.
Влада стверджує, що для українського вугілля ця формула не діє. 15 лютого 2017 року Генпрокуратура заявила, що перевірить, як формується ціна на вугілля в Україні.