Обласна цільова «Програма підвищення конкурентоспроможності Львівської області» була започаткована у 2017 році з достатньо скромним бюджетом 3,5 млн грн. Ії родзинкою став напрям підтримки малого бізнесу, який реалізувався через Конкурс бізнес-проектів з бюджетом 1,5 млн грн.
Переможцям конкурсу – підприємцям, яких визначала Експертна комісія, компенсувалась частина відсотків за кредитами, взятими ними в банках для розширення свого бізнесу. За вимогами Конкурсу ці кредити не повинні були перевищувати 750 тис. грн не більше, ніж на три роки і мали стосуватись придбання обладнання, модернізації технологій, впровадження енергоефективності у виробничий процес, розроблення нових видів товарів, промоції бізнесу і пошуку нових ринків збуту. Процес починався досить кволо – недовіра бізнесу до влади, вимоги написати бізнес-проект...
Однак, вже у 2018 році підприємці все частіше почали звертатись з бізнес-проектами, з’явилась нова когорта учасників - фізичні особи-підприємці (ФОП), що мають статус учасника АТО. Конкурс набирав обороти, урізноманітнювалися пріоритети, критерії оцінки, форми допомоги. Так у 2019 році було започатковано пріоритет «Підтримка стартап-проектів» для ФОП-учасників АТО.
На відміну від мікрокредитування, цей пріоритет полягає у фінансуванні витрат (частини витрат) на реалізацію стартапу в частині придбання обладнання та устаткування на безповоротній основі – як грант з дуже скромним обсягом 30 тис. грн. Обласна рада досить обережно поставилась до нової ідеї і для початку затвердила бюджет лише 200 тис. грн, що мало вистачити на 6-7 стартапів.
Вчора – 15 травня відбулось засідання Експертної комісії, затвердили перші сім «ластівок» із 17 учасників. Мої аплодисменти! Якщо б було більше грошей – дав би усім!
Я багато років читаю і оцінюю проекти, у тому числі бізнесові з бюджетами по кілька мільйонів євро. Але сьогодні я був вражений тими ідеями, які пропонували хлопці, що повернулися з війни – «Стрілецький тир», «Вирощування імортелей (!) декоративних квітів безсмертників», «Вирощування базиліки», «Надання послуг апітерапії» … і все це в межах орієнтовно 90 тис. грн, з яких 30% – грант, решта – своїм коштом. Географія – сільські населені пункти Львівщини.
Я вражений не тільки ідеями, але й якістю проектів. Не в образу учасникам пріоритету мікрокредитування, якість їх проектів вартістю 750 тис. грн значно поступається «малюкам» – стартапам, в яких присутні ясне розуміння використання наданих коштів, непрості розрахунки очікуваного фінансово-економічний ефекту і навіть пояснення для не дуже тямущих експертів, що «апітерапія – сон на вулику-лежанці, як комплексна терапія на організм людини, що базується на її близькому контакті з бджолиною сім’єю»
Дуже сподіваюсь, що кошти на ці проекти будуть надані авторам досить швидко, будуть реалізовані і обласна рада більш сміливо додасть кошти не тільки на решту проектів, але й збільшить загальний бюджет, ще в цьому році.