Держкомітет з питань регуляторної політики та підприємництва має намір посилити відповідальність за несанкціонований продаж рецептурних препаратів. Аптеки, в яких будуть зафіксовані такі порушення, пропонується позбавляти ліцензій.
Водночас, учасники ринку вважають, що замість цього МОЗ слід посилити умови видачі дозвільних документів, повідомляє КомерсантЪ.
Голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський запропонував Міністерству охорони здоров'я відкликати ліцензії у аптек за несанкціонований продаж рецептурних препаратів, у тому числі тих, що містять наркотичні речовини. "Зараз аптеки, які порушили ліцензійні умови торгівлі наркотичними лікарськими засобами, позбавляються тільки права торгувати такими препаратами. А їх варто взагалі позбавляти ліцензії", - заявив пан Бродський. Його ініціативу підтримали представники МОЗ та МВС, повідомила прес-секретар комітету Юлія Лаврісюк.
"Жорсткість умов ліцензування посилить боротьбу з нелегальним обігом наркотиків і знизить кількість випадків самолікування", - зазначила Юлія Лаврісюк. Слід зазначити, що зараз за продаж без рецепту ліків, що містять наркотичні речовини, несе відповідальність лише особа, продає препарати, при цьому аптека ліцензії не позбавляється.
На думку заступника голови громадської ради при Мінздоров'я Андрія Гука, Україна - одна з небагатьох європейських країн з великим списком безрецептурних препаратів. Згідно з наказом МОЗ від 3 листопада 2008, перелік безрецептурних препаратів налічує 3100 найменувань, серед них - ліки від захворювань серцево-судинної системи, анальгетики, антибіотики, психостимулюючі та ноотропні препарати.
"Серед країн СНД в Україні найбільш ліберальний підхід до продажу препаратів без рецепта. Ні в одній країні ЄС ви не купите навіть антибіотики без рецепта лікаря", - уточнив пан Гук. За його словами, ліцензійні вимоги до аптечним закладам в Україні також "невиправдано ліберальні". "Щоб відкрити аптеку, необхідно зареєструвати юрособу, отримати дозвіл на роздрібну торгівлю фармпрепаратами, мати приміщення, обладнане для зберігання медикаментів, а також фармацевта, який буде працювати", - говорить експерт.
Представники великих аптечних мереж вважають, що Міністерству охорони здоров'я слід не відбирати ліцензії за порушення, а жорстко регламентувати видачу дозвільних документів. Як повідомив генеральний директор мережі аптек TAS Pharma Валерій Гудзенко, несанкціонованої продажем рецептурних препаратів займаються в основному аптеки, які не входять у великі роздрібні мережі. "Слід встановити мінімум 2-3 млн грн статутного фонду для бажаючих відкрити аптеку, тому що зараз в Україні близько 85% ринку складають поодинокі аптеки, якими неможливо керувати. Дрібні підприємці не бояться втратити ліцензію, тому що отримати її нескладно", - пояснив Валерій Гудзенко.
Нагадаємо, що це не перша спроба змінити правила торгівлі медпрепаратами. У 2008 році міністр внутрішніх справ Юрій Луценко заявив, що "ділки фармацевтичної галузі насичують незаконний ринок новими наркотичними лікарськими засобами, що відпускаються без рецепта". Він запропонував доповнити список отруйних і сильнодіючих речовин, затверджений наказом МОЗ від 7 липня 2004 року, зокрема, трамадолом і заборонити його продаж без рецепта, що й було зроблено.