У селі Ременів, на Львівщині, науковці «Рятівної археологічної служби» розкопали могильник I тисячоліття до нашої ери і поселення давньоруського періоду.
На території, де приватна компанія почала будівництво котеджного містечка в селі Ременів, майстри зняли бульдозером шар землі, де натрапили на кістки. За законодавством, перед будівництвом місце мають обстежити археологи. Так сталося і цього разу.
«Така знахідка була повна несподіванка для всіх, оскільки ми в 2008 році вже проводили тут обстеження, і на поверхні жодних слідів могильника не було. Але оскільки будівельники зняли верхній шар, десь 40-50 см, знизу полізли фрагменти кераміки, а подекуди уламки людських кісток», – розповів директор «Рятівної археологічної служби» Олег Осаульчук.
Археологи розкопали поховання ранньозалізного віку, якому понад 2,5 тисячі років. Знайшли чотири скелети – двох дітей, чоловіка та жінки. Кераміка, яка лежала поруч, дозволяє попередньо датувати знахідку, але кістки ще потребують додаткового аналізу. Найімовірніше, це великий могильник з багатьма похованнями.
«Верхню частину жіночого черепа потрощено трактором забудовників. Решта під низом залишилася не зруйнована. Голова в цього скелета схилена наліво, але щелепа чомусь опинилася відділеною від черепа. Тут є якийсь взагалі елемент ритуалу, який нам ще треба буде дослідити», – пояснив молодший науковий співробітник «Рятівної археологічної служби» Олександр Сілаєв.
Неподалік могильника археологи розкопують давньоруське поселення, яке датують приблизно X століттям. Про нього знали і раніше, бо це місце уже є в реєстрі пам'яток археології. Та лише тепер знайшли господарські приміщення.
«Так виглядає, що у цих господарських приміщеннях люди тримали свої запаси. Ті об'єкти мали зверху вузьку частину, яка потім розширювалася в глибину. Тому можемо докопатися і до ще цікавіших артефактів. Наразі ми тут знайшли кераміку і фрагмент скляного браслета», – розповів археолог Януш Ковальський-Білокрилий.
Археологічні розкопки триватимуть, допоки науковці не вивчать усієї території.