Археологи шукають Бурштинову кімнату в тунелях одного з замків Польщі

16:52, 5 лютого 2017

Польські археологи розраховують виявити Бурштинову кімнату в підземних тунелях, які, ймовірно, знаходяться у замку міста Пасленк. Про це інформує телеканал tvn24.

Як зазначається, під час археологічних досліджень, що проводилися із застосуванням георадарів і томографів восени 2016 року, поруч із замком була виявлена «аномалія», яка може свідчити про наявність під землею тунелю, що з'єднував замок з розташованим поруч костелом святого Бартоломея.

Цього року влітку на місці знахідки почнуться розкопки. Згідно з міськими легендами, під замком Пасленка, побудованим у XIV столітті, розташована ціла мережа коридорів і тунелів. Місцева влада вже надала дозвіл на розкопки.

На користь версії про те, що підземелля замку є одним з місць, де варто шукати Бурштинову кімнату, говорять історичні відомості. В кінці Другої світової війни німці евакуювали в Пасленк частину музейних колекцій та документів з Калінінграда. Більшість експонатів була вивезена пізніше Червоною армією, однак під час археологічних робіт в цьому районі кілька десятиліть тому знайшли керамічні вироби з логотипами музеїв.

Дослідники також користуються свідченнями свідків, які бачили, як восени 1944 року вночі на територію замку в'їжджали вантажівки — вони везли коробки, а залишали територію порожніми. Неподалік від міста знаходився маєток гауляйтера Східної Пруссії Еріха Коха, який був засуджений владою Польської Народної республіки до смертної кари. Вирок не виконали, за чутками, через те, що Кох зумів переконати владу країни в тому, що знає, де захована Бурштинова кімната та інші скарби. Еріх Кох помер у в'язниці у 1986 році, так і не розкривши цю таємницю.

До слова, Бурштинова кімната була створена німецькими майстрами у XVIII столітті для пруського короля Фрідріха I, пізніше її подарували Петрові I. Під час Другої світової війни в 1941 році німці вивезли її в Королівський замок Кенігсберга (нині Калінінград). Незадовго до штурму міста-фортеці Кенігсберг навесні 1945 року при відступі німців кімната безслідно зникла. У 1967 році була створена державна комісія по розшуку, яку скасували в 1984 році після безрезультатних пошуків.

Спроби знайти Бурштинову кімнату не припиняються від закінчення Другої світової війни. Існує кілька версій про те, де вона захована. Є думки, що скарби можуть перебувати в Калінінградській області (територія колишньої німецької Східної Пруссії), Німеччині, Польщі, Чехії, і навіть на дні Балтійського моря, але реальних підтверджень цьому немає.