14 жовтня у Люблінському музеї львівські археологи презентували виставку «Врятовані скарби підземного Львова». Понад 500 знахідок, які були знайдені під час розкопок у центральній частині міста, датуються VII - XIX ст.
«Ідеєю виставки є показати щоденне життя львів'ян. Для людей є звичною думка, що на виставках потрібно показувати предмети розкоші, до прикладу, якісь королівські речі, оздоблені золотом, а про звичайних людей у такому випадку забувають. Той Львів, який ми маємо зараз, насправді, творили та будували звичайні люди. Тому тут відібрані речі, які використовували львів'яни щодня: ножики, глечики, сковорідки, горнятка, прикраси», - розповіла ZAXID.NET куратор виставки Наталія Войцещук.
На виставці представлені предмети, які знайшли археологи «Рятівної археологічної служби» Інституту НАН України за останні 15 років. Виставки поділена на дві частини, окрім археологічних знахідок, тут також представлені фотографії та картини львівських митців на археологічну тематику.
Серед знахідок, зокрема, є копія найстарішої української писанки, яку датують XV - XVI ст., а також таця із найстарішим гербом Львова на металі, що були знайдені у колодязі на вул. Шевській.
«Ми знаходили раніше писанки і XII - XIII ст., але вони були керамічні. Ця ж зроблена на шкарлупі качиного яйця. Це найдавніша писанка на шкарлупі, яку знаходили в Україні. Її знайшли у колодязі на глибині 4 метрів у болоті. Вона дивом вціліла. Оригінальна писанка має втрату у кілька сантиметрів, вона зберігається у музеї в Коломиї, до Польщі ж ми привезли копію. Мабуть, вона була цілою, а пошкодили її, коли уже діставали з колодязя, бо ніхто не сподівався знайти у болоті таку знахідку», - розповів ZAXID.NET археолог «Рятівної археологічної служби» Остап Лазурко.
У цьому колодязі знайшли також тацю XV ст. із найстарішим гербом Львова на металі. За словами археолога, у цьому колодязі також знайшли череп людини.
«На вул. Сербській також у колодязі ми знайшли горщик з прикрасами. То було 2 лютого, надворі був мороз, 12 градусів. Спершу ми знайшли медальйон, а згодом і решту скарбу. Наша львівська експедиція після цього дня почала святкувати день зимового археолога. 15 серпня – це державне свято археолога, а 2 лютого – це наше неофіційне свято», - ділиться спогадами Остап Лазурко.
У дерев'яному водозбірнику XVІ-XVIІ ст. знайшли, зокрема, предмети християнського культу ХІІ-XV ст.: перстень, хрести та підвіски із зображенням Ісуса Христа. Вони зберігалися разом у мідному горщику.
На виставці також представлені дитячі іграшки-свистульки XVIII ст. у формі пташок, люльки XVII - XIX ст., монети та давні медальйони львів'ян. До кінця року знахідки будуть зберігатися у Любліні. У 2017 році виставка також буде представлена у Варшаві та Вроцлаві, після чого її зможуть побачити і львів'яни.
Усі фото Віталія Грабара.