Архієпископа УАПЦ Мстислава звинувачують у продажі монастиря на Тернопільщині

Йдеться про пам’ятку архітектури ХІІ-ХІХ ст. — Червоногородський замок

19:25, 12 липня 2017

Архієпископа Мстислава, який очолював Тернопільську та Хмельницьку єпархії Української автокефальної православної церкви (УАПЦ), звинувачують у незаконному продажі монастирської будівлі за 382 тис. грн. Про це передає ТСН із посиланням на керівника «Фонду пам’яті Блаженнішого митрополита Мефодія» Наталію Шевчук, яка багато років була помічницею покійного керівника УАПЦ.

У документах йдеться про Червоногородський замок, пам’ятку архітектури 17-19 ст., розташовану в урочищі Червоне поблизу села Нирків Заліщицького району Тернопільської області.

Руїни Палацу було передано голові УАПЦ Мефодію ще за часів президентства Леоніда Кучми для розміщення там чоловічого монастиря святих апостолів Петра і Павла. Згідно зі свідоцтвом про право власності від 22 січня 2002 року, руїни палацу належали Тернопільсько-Подільській єпархії УАПЦ.

Зміни почалися після смерті митрополита Мефодія 2015 року, коли головою УАПЦ було обрано митрополита Макарія (Малетича), а керівником Тернопільської єпархії призначено вище згаданого єпископа Мстислава (Гука).

За кілька місяців, 28 серпня 2016 року, голова УАПЦ Макарій дав свою згоду на участь релігійної організації «Тернопільска єпархія УАПЦ» як співзасновника комерційної структури – товариства з обмеженою відповідальністю «Джуринфортеця». Також Макарій погодив подальшу передачу палацу у власність ТОВ – як внесок у статутний капітал товариства. Згідно з оцінкою, ця нерухомість коштувала 382 тис. 578 грн.

Другим свіпзасновником і директором товариства стала місцевий підприємець Ольга Кузан.

Фото ТСН

Однак, вже 31 жовтня 2016 року Тернопільська єпархія вийшла зі складу учасників товариства й дала згоду на передачу палацу у власність товариства та на виплату Тернопільській єпархії її частки в статутному капіталі, тобто ті самі 382 тисячі 578 грн – нібито ринкової вартості закріпленої за монастирем нерухомості.

Слід зауважити, що цю угоду було підписано після п’яного скандалу за участю Мстислава, через який синод УАПЦ повідомив про зняття його з посади й відрядження до іншого монастиря (аби «покаятися»).

Як інформував ZAXID.NET, архієпископ УАПЦ Мстислав у ніч на 28 вересня розважався з іншими священнослужителями у тернопільському барі «Сіті», а потім брав участь у бійці, затіяній його друзями.

18 жовтня Собор єпископів УАПЦ у Києві архієпископа Тернопільського і Подільського Мстислава (Гука) відправив на покуту в монастир. Двох священиків та іподиякона, які теж брали участь в бійці у барі, Собор тимчасово відсторонив від душпастирських обов'язків.

Предстоятель церкви Макарій вибачився за дії архієпископа. Вибачався і сам Мстислав, який, щоправда, спочатку спробував заперечувати усі звинувачення.

6 грудня 2016 року Архієрейський собор УАПЦ постановив вивести архієпископа Тернопільського і Подільського Мстислава (Гука) з числа єпископів УАПЦ.

Навесні 2017 Гук був відновлений у сані та призначений Архієпископом Хмельницьким і Кам’янець-Подільським УАПЦ.