Арт та бізнес

Forbes назвав фінансово найуспішніших українських художників

20:58, 13 липня 2014

У Києві в Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відкрилась виставка сучасного мистецтва «Нова українська мрія».

Свої роботи для виставки надали понад 40 українських авторів. Велика кількість робіт створена спеціально для проекту. З нагоди відкриття виставки Forbes опублікував рейтинг найуспішніших українських художників.

Імена тих, хто увійшов до рейтингу, добре відомі кураторам та аукціоністам. Критерії, за якими оцінювалися автори: участь у виставках, бієнале, арт-ярмарках; публічні та приватні продажі, наявність робіт у музейних та приватних колекціях. Кожен критерій оцінювався за 10-бальною шкалою. Сума балів визначила місця художників у рейтингу.

Ми наводимо першу десятку списку. Повністю з рейтингом можна познайомитися на сайті Forbes.

1. Борис Михайлов, 75 років. Найдорожча робота: серія «У землі» (23 фото, 1991), продана 5 червня 2013 року на лондонських торгах Sotheby's за $88 тис.

Фотограф Борис Михайлов − єдиний український художник, який мав виставку в нью-йоркському МоМА. Найбільш актуальною для нього є соціальна тема. Фотографії Михайлова регулярно з'являються на західних аукціонах. За останні два роки на торги виставлялося більше двох десятків творів. Зараз фотографії Михайлова «Театр війскових дій. Другий акт. Антракт» беруть участь у «Маніфеста 10»

2. Арсен Савадов, 51 рік. Найдорожча робота: «Печаль Клеопатри» (1987), продана на арт-ярмарку FIAC (Париж, 1987) за $150 тис.

Епітет «скандальний» на адресу Арсена Савадова вживають уже 20 років, відтоді як він створив серію фотографій «Донбас-Шоколад». Зроблені наприкінці 1990-х знімки шахтарів у балетних пачках на фоні подій в країні знову стали актуальними. У 2013 році з серією фотографій «Commedia dell Аrte: Арлекін і П'єро в Криму» брав участь у Art Kyiv Contemporary, а потім у торгах, присвячених східноєвропейському сучасному мистецтву Contemporary East аукціонного дому Sotheby's. Одна з фотографій пішла з молотка за $13,2 тис.

3. Олег Тістол, 53 роки. Найдорожча робота: «Розмальовка» (2012), продана на лондонських торгах Phillips 11 квітня 2013 року за $53,9 тис.

У живописця Олега Тістола найбагатша історія участі в головних світових бієнале (Венеціанській, Московській, в Сан-Паулу). Тістол встиг відзначитися в торгах всієї першої четвірки: Christie's, Sotheby's, Phillips і Bonhams. Торік у художника відбулися два вдалих продажі: рекордний − у квітні на Phillips, де картина «Розмальовка» пішла майже за $54 тис., і в листопаді на Sotheby's, де на торгах Contemporary East робота «Китаєць III» була продана за $36,5 тис. з майже дворазовим перевищенням стартової ціни.

4. Олександр Ройтбурд, 52 роки. Найдорожча робота: «Прощавай, Караваджо!» (2008), 29 червня 2009 року на лондонських торгах Phillips de Pury & Co продана за $97 тис.

У березні цього року Олександр Ройтбурд представив персональну виставку «Мантру геть!», присвячену подіям на Майдані, брав участь у груповій виставці на ту ж тему. А у квітні став куратором експозиції «Кодекс Межигір'я» в Національному художньому музеї України. У червні 2012 року його полотно «Курці» було продано в Канаді на торгах Waddington's за $2335.

5. Василь Цаголов, 57 років. Найдорожча робота: із серії «Службовий роман-2» (2008-2009), продана на лондонських торгах Phillips de Pury & Co 19 березня 2010 року за $53,6 тис.

Роботи Василя Цаголова можна впізнати з першого погляду через їх характерну манеру: художник залишає непокриті фарбою плями. Цей почерк Цаголов освоїв понад 10 років тому і якщо і зраджував йому, то тільки з сюрреалістичною скульптурою – на зразок знаменитих балерин-шахідок. Полотна Цаголова рідко потрапляють на аукціони, а рахунок його гучних публічних продажів йде на одиниці.

6. Жанна Кадирова, 32 роки. Найдорожча робота: «Зім'ята пачка цигарок L&M» (2005), була продана в 2006 році на ярмарку «Арт Москва» за $5,5 тис.

Почавши з мистецтва з соціальним підтекстом у групі «Р. Е. П.», через 10 років Кадирова − одна з небагатьох, хто співпрацює із зарубіжними галереями. У 2013-му Кадирова стала переможцем премії PinchukArtCentre, а до цього − премії Малевича.

7. Сергій Братков, 53 роки. Найдорожча робота: «Виїхати забути» (2013), продана 18 березня 2014 року на торгах VLADEY за $36,1 тис.

Фотограф Сергій Братков починав у Харкові разом зі своїм колегою і наставником Борисом Михайловим, останні 14 років живе в Москві. У листопаді 2012-го на лондонських торгах Sotheby's фотопринт «Бурштинова кімната» був проданий за $12 тис., а в березні цього року в Москві композиція з неонових літер «Виїхати забути» пішла за $36,1 тис.

8. Анатолій Криволап, 67 років. Найдорожча робота: «Кінь. Вечір» (2012), продана на лондонських торгах Phillips 28 червня 2013 за $186 тис.

Анатолій Криволап тричі ставав найдорожчим серед нині живих українських художників і щоразу бив власний рекорд. Перші два художник встановив ще в 2011 році, останній − у 2013-му на літніх торгах Phillips у Лондоні. Його масштабне полотно «Кінь. Вечір», що зображує червоного коня на червоному фоні, було продано за $186 тис. Наприкінці року Криволап досить вдало брав участь в організованих аукціонним будинком Sotheby's торгах Contemporary East, де його невеликий зимовий пейзаж у білих тонах було продано за $60,75 тис. з перевищенням естімейта майже вдвічі. Пейзажі та робота з кольором − на цьому творчість Криволапа тримається 15 з гаком років. І йому весь час вдається не повторюватися.

9. Ілля Чичкан, 46 років. Найдорожча робота: «Воно» (2003), продана 30 червня 2008 року на лондонських торгах Phillips de Pury за $79,5 тис.

Роботи Чичкана, який до того часу експлуатував придуманий ним «психодарвінізм» і десятками писав портрети відомих людей із мавпячими мордами, також потрапляли на аукціони, але без нових рекордів. Втім, Чичкан добре продається приватно. У березні 2014-го на аукціоні Vladey дві картини було продано за $4,2 тис. і $4,9 тис.

10. Віктор Сидоренко, 60 років. Найдорожча робота: із серії Reflection into the unknown (2013), продана 11 лютого 2014 року на лондонських торгах Phillips за $32,8 тис.

Віктор Сидоренко, кандидат мистецтвознавства і професор Харківської державної академії дизайну і мистецтв, а також засновник Інституту проблем сучасного мистецтва, − один із головних теоретиків в українському contemporary art. Двічі брав участь у Венеціанській бієнале і обидва рази виступав співкуратором.

Серед львів’ян – у списку під номером 24 опинився Андрій Сагайдаковський, 57 років.Найдорожча робота: «Портрет відомого художника» (2010), продана 27 листопада 2010 року на київських торгах «Золотий перетин» за $4,4 тис.

Колись Андрій Сагайдаковський писав на полотні: у рідному Львові він знав місце, де цей матеріал був майже безкоштовним. Але потім точка закрилася, а грошей на дорожчі полотна з художніх магазинів не було. Сагайдаковський знайшов вихід: старі килими і рогожі. Тепер вони замість полотна − складова фірмового стилю художника.