Артнепінг

Найгучніші викрадення творів мистецтв

13:39, 23 листопада 2015

Зухвале пограбування у Вероні, коли 19 листопада з музею Кастельвеккьо було викрадено 17 картин, знову привернуло увагу до злочинів у сфері мистецтва. Викрадення творів мистецтв з музею залишається одним із найрозповсюдженіших.

Попри те, що музеї посилюють охорону, незважаючи на камери спостереження та сигналізацію, пограбувань не меншає.

Нагадаємо, вечері 19 листопада троє озброєних грабіжників напали на Веронський музей Кастельвеккьо, зв'язавши єдиного охоронця і касира. Вони винесли найцінніші полотна.  Серед них - роботи Тінторетто, Рубенса, Белліні та інших майстрів Відродження та ХVII ст. 

Зазвичай шедеври викрадають з метою подальшого перепродажу (в основному це не стосуються відомих картин, адже їх важко перепродати), отримання викупу від музею, держави або страхової компанії (артнепінг). Найчастіше це робиться на замовлення «чорних колекціонерів».

ZAXID.NET вирішив нагадати про найдорожчі картини, які були викрадені з музеїв світу та найзухваліші пограбування.

Ігри патріота

21 серпня 1911 року з самого Лувру пропала картина Леонардо Да Вінчі «Мона Ліза». Картина була викрадена працівником Лувру, італійським майстром по дзеркалах Вінченцо Перуджа. Роком раніше директор Лувру Теофіль Омоль заявляв, що замах на «Мону Лізу» такий же імовірний, як спроба викрасти дзвони собору Паризької Богоматері.

Мета цього викрадення не з'ясована досі. Можливо, Перуджа хотів повернути «Джоконду» на історичну батьківщину, вважаючи, що французи «викрали» її.

Пошуки не принесли результату. Були закриті кордони країни, музейна адміністрація була звільнена. Поет Гійом Аполлінер був заарештований за підозрою у вчиненні злочину і згодом звільнений. Пабло Пікассо також знаходився під підозрою.

Картину знайшли тільки через два роки в Італії. Сам злодій відгукнувся на оголошення в газеті й запропонував продати «Джоконду» директору галереї Уффіці. Перуджу похвалили за італійський патріотизм і дали йому невеликий термін ув'язнення.

Пограбування століття

Зникнення роботи самого Пікассо ЗМІ охрестили пограбуванням століття. У 2010 з Паризького музею сучасного мистецтва грабіжник виніс 5 полотен, зламавши віконні грати. Він забрав картини «Голуб із зеленим горошком» Пабло Пікассо, «Пастораль» Анрі Матісса, «Олива поблизу Естака» Жоржа Брака, «Жінку з віялом» Амадео Модільяні та «Натюрморт зі свічниками» Фернана Леже.

 Пабло Пікассо «Голуб із зеленим горошком»

Вартість викрадених картин приблизно оцінюється в 500 млн. євро. Через півтора року поліції вдалося знайти і замовника, і виконавця, але картини зникли безслідно: замовник стверджував, що знищив їх, коли виявив за собою стеження. Він заявив, що картини були розрізані на дрібні шматки і викинуті у вуличний смітник.

 Найдорожчою серед зниклих була картина Пікассо «Голуб із зеленим горошком». Її вартість оцінюють в $28 млн.

Рембрандт на винос

Найчастіше зловмисники викрадали картину Рембрандта «Портрет Якоба де Гейна III». Ця картина є однією з найменших за розміром робіт художника, що стало однією з причин її частого викрадення. Картина, яка знаходиться у Лондонській картинній галереї, потрапила через це до Книги рекордів Гіннеса та отримала прізвисько «Рембрандт на винос» (Takeaway Rembrandt). З 1966 року її крали 4 рази. Це рекорд для живопису.

Рембрандт ван Рейн «Портрет Якоба де Гейна III»

Перший раз її знайшли на цвинтарі у Стретхемі (Англія). Згодом – на багажнику велосипеда та в таксі. У 1983 році злодій спустився зі стелі, розбивши скляний дах. Повернено картину було через три роки, її знашли у камері зберігання залізничної станції гарнізону британської армії в Мюнстері (Німеччина).

Щоразу картина поверталася анонімно і ніхто не був звинувачений або засуджений за її зникнення.

Улюбленець злодіїв

Картини Венсента Ван Гога б’ють рекорди на аукціонах. Тож не дивно, що саме він є «улюбленцем» злодіїв. На жаль, його картини не лише пропадають з музеїв, а й зникають без сліду.

У 2002 р з Музею Ван Гога в Амстердамі вкрали дві картини вартістю $30 млн кожна - «Вихід із протестантської церкви в Нюенене» і «Вид моря в Шевенінгені». Злодії залізли в музей через дах. Двох підозрюваних затримали через рік, але полотен у них не знайшли.

Перед тим, у 1991 році, з цього ж музею вкрали відразу 20 його робіт. Будівля охоронялося настільки погано, що грабіжники спокійно оглядали експозицію протягом години. З місця злочину вони втекли на машині охорони. Загальна вартість викраденого була оцінена фахівцями більш ніж в $200 млн. Проте більшість цих картин знайшли.

 Вінсент Ван Гог «Маки»

У 2010 році з Музею Мухаммеда Махмуда Халіля в Каїрі серед білого дня вкрали картину Ван Гога «Маки» вартістю близько $50 млн доларів. З 43 камер відеоспостереження працювало тільки 7, а сигналізація була відключена.

Цю ж картину в 1978 р вже викрадали, але тоді вдалося знайти злодія і повернути її в музей. Цього разу вона зникла.

Найдорожчі пропажі

У 1990 році зловмисники викрали 13 картин з бостонського музею Ізабелли Стюарт Гарднер. Злодії одяглися у форму поліцейських, замкнули охоронців у підвалі та винесли полотна, серед яких була картина «Шторм на морі Галілейському» Рембрандта ван Рейна і картина Вермеєра «Концерт». Ці дві роботи сьогодні називають найдорожчими з вкрадених, вартість кожної – приблизно $500 млн.

Вермеєр «Концерт»

Злодіїв побачили камери стеження і засікли сенсори руху, злочинці пробули на місці злочину 81 хвилину. Проте ніхто їх не зупинив.

Мафія та Караваджо

У 1969 р з каплиці Сан Лоренцо в Палермо зникла картина Караваджо «Різдво зі святими Франциском та Лаврентієм». У крадіжці звинувачували сицилійську мафію, в 2009 р один з обвинувачених зізнався на суді в тому, що картину тримали в сараї, де її обгризли щурі та свині. Після чого шедевр вартістю $20 млн доларів спалили. До того картина прикрашала віллу ватажка сицилійської мафії Джерландо Альберті. Втім, ця версія не була ані підтверджена, ані спростована.

Новорічний злодій

Одним з найзухваліших пограбувань називають крадіжку картини Поля Сезанна «Вид на Овер-сюр-Уаз». Її викрали з музею мистецтва в Оксфорді в новорічну ніч, коли і співробітники, і охорона відзначали Міленіум (2000). 31 січня 1999 під шум феєрверків, якими супроводжувалося святкування приходу нового тисячоліття, грабіжник кинув димову шашку через світловий ліхтар на даху музею Ашмолеан в Оксфорді у зал з картинами імпресіоністів.

Під прикриттям димової завіси, яка зробила безсилими камери спостереження, людина в протигазі спустилася по мотузці вниз. Поки охорона викликала пожежників і намагалася зрозуміти, що до чого, злодій схопив пейзаж Сезанна і зник через дах. Дотепер немає жодних даних про місцезнаходження картини вартістю $5 млн.

ДНК Клімта

Крадіжка картини «Жіночий портрет» Густава Клімта з галереї Ricci-Oddi.

У лютому 1997 року з галереї Ricci-Oddi в місті П'яченца на півночі Італії був вкрадений «Жіночий портрет» Густава Клімта, що датується 1916-1917 роками. Крадіжка збіглася з ремонтними роботами, коли багато картини були тимчасово зняті з експозиції. Поліція тоді не змогла встановити, як злодії зуміли це проробити: чи увійшли вони через головний вхід, або картина була вкрадена через вікно в даху за допомогою гачка. Залишилася тільки рама з частковим відбитком пальця.

Тільки зараз, коли технології аналізу стали більш досконалими, слідчі сподіваються отримати дані про ДНК з цього відбитка, і отримати по них одного або кількох підозрюваних. На момент крадіжки це було неможливо.

«Жіночий портрет» Клімта - одна з найбільш розшукуваних картин в Італії.

Спортивний злочин

22 серпня 2004 року в музеї Мунка в Осло було скоєно безпрецедентне озброєне пограбування. Озброєні грабіжники увірвалися до музею серед білого дня, коли там було повно відвідувачів, зірвали картини зі стін, вибігли з будівлі, сіли в автомобіль Ауді чорного кольору й зникли.

За словами охоронців, під час нальоту один із злочинців тримав їх під прицілом.

На момент пограбування в будівлі музею не були встановлені ані сигналізація, ані елементарна тривожна кнопка. До того ж картини не були застраховані від викрадення.

Рами від полотен були пізніше знайдені в іншій частині міста, полотна з них були вирізані.

Едвард Мунк «Крик»

«Крик» є однією з найвідоміших картин у світі. Її вартість становить $82 млн згідно виданню The Telegraph. Мунк написав чотири версії цього сюжету, першу з них в 1893 році.

У травні 2006 року троє обвинувачених у крадіжці були засуджені до тюремних термінів, а в серпні поліції вдалося знайти роботи.

За час перебування в руках викрадачів обидва полотна отримали пошкодження. Знадобилося ще два роки на їх реставрацію.  Її вартість становить 82000000 доларів, згідно виданню The Telegraph.

Цікаво, що іншу версію «Крика» викрали у 1994 року з Національної галереї в Осло у день відкриття зимових Олімпійських ігор у Норвегії. Усього за 50 секунд злочинець видерся по сходах, вибив вікно, зняв картину і зник. Сигналізація спрацювала, але викрадач швидко її відключив, а охорона музею, мабуть захоплена телетрансляцією відкриття зимових Олімпійських ігор з норвезького містечка Ліллехаммера, просто проігнорувала сигнал тривоги. На місці злочину було знайдено записку з вдячністю за погану охорону музею.

Як заявляють в поліції, невідомі вимагали від влади за повернення полотна $1 млн. Однак гроші їм виплачені не були. Через кілька місяців грабіжників заарештували. Один із злочинців був колишнім професійним футболістом. ЗМІ назвали випадок в Осло найгучнішим виступом представника літнього виду спорту на зимовій Олімпіаді.