Більшість експертів, яких опитав фонд "Демократичні ініціативи", впевнені, що Україна і ЄС підпишуть Угоду про асоціацію на Вільнюському саміті в листопаді 2013 року. Тільки два експерти з 32 вважають, що цього не відбудеться.
Більшість експертів вважають, що для підписання угоди у Вільнюсі Україна повинна внести зміни до законодавства про судову та правоохоронну систему відповідно до європейських стандартів (24 згадки); вирішити питання Юлії Тимошенко (22), а також внести зміни до виборчого законодавства і прийняти Виборчий кодекс з європейськими нормами (18). Лише кілька експертів (8 згадок) впевнені, що для підписання Угоди достатньо просто не змінювати офіційного курсу на європейську інтеграцію.
Серед законів, які вимагає ЄС, але, на думку експертів, їх не буде прийнято, перше місце займає закон про протидію дискримінації (про сексуальні меншини) – його назвали 16 з 32 опитаних експертів. Окрім цього, деякі експерти вважають, що не буде прийнято і Виборчий кодекс (7).
Як першочергові кроки, які Україна повинна зробити до Вільнюського саміту, експерти запропонували знайти механізм вирішення питання Тимошенко (18), провести реформу судової, правоохоронної системи і прокуратури відповідно до європейських стандартів (13), а також внести зміни до виборчого законодавства, зокрема прийняти Виборчий кодекс (11).
Перешкодити Україні підписати Угоду з ЄС може, на думку експертів, насамперед невиконання Україною умов ЄС (22 згадки), а також протидія керівництва Росії (16), непередбачувані події, зокрема провокації (16) та опір окремих країн-членів ЄС (11).
Доля Угоди про асоціацію залежить від вирішення питання Тимошенко (безумовно або швидше залежить) – так вважає більшість опитаних експертів (23 з 32).
Частина експертів (13) вважає, що Тимошенко відправлять на лікування до Німеччини, однак заборонять їй вести суспільно-політичну діяльність, ще три експерти вважають, що обмежень для неї в Німеччині не буде, а 10 експертів впевнені, що Тимошенко залишиться за ґратами в Україні.
Зміна офіційного зовнішньополітичного курсу в бік Митного союзу до Вільнюського саміту, на думку більшості експертів (30), малоймовірна.
Щодо депутатів із фракції Партії регіонів, які висловили незгоду з курсом на європейську інтеграцію, більшість експертів (17) вважають, що ці депутати залишаться у складі фракції і будуть голосувати згідно з партійними директивами.
Довідка. Фонд "Демократичні ініціативи" проводив експертне опитування з 13 по 18 вересня 2013 року. Всього було опитано 32 експертів. Опитування проводили за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (США).
Список експертів на сайті фонду "Демократичні ініціативи".
Нагадаємо, Україна планує підписати угоду про асоціацію з ЄС і зону вільної торгівлі в листопаді 2013 року. 18 серпня Кабінет Міністрів України схвалив проект угоди про асоціацію з Європейським Союзом.