AstraZeneca змінила дані про ефективність своєї вакцини

Ефективність вакцини знижена до 76%, однак вона й надалі ефективна на 100% проти важких випадків

11:13, 25 березня 2021

Британсько-шведська фармацевтична компанія AstraZeneca підтвердила ефективність своєї вакцини від Covid-19 на рівні 76%, врахувавши результати останніх досліджень, у тому числі проведених у США. Про це йдеться в офіційному повідомленні компанії, оприлюдненому в ніч проти четверга, пише «Укрінформ».

Раніше компанія повідомляла про 79% ефективності свого препарату проти коронавірусу.

«Позитивні результати, які показали високий рівень первинного аналізу випробування фази III AZD1222 в США, підтвердили ефективність вакцини, що відповідає попередньо визначеному проміжному аналізу, оголошеному в понеділок, 22 березня 2021 року», – сказано в повідомленні.

При цьому зазначається, що, за останніми даними, вакцина AstraZeneca від коронавірусної хвороби ефективна на 76% проти симптоматичного Covid-19, а також на 100% проти важких чи критичних захворювань й госпіталізації. Причому, для людей віком старше 65 років ефективність вакцини сягає 85%.

Як повідомляє Associated Press, необхідність провести додатковий аналіз виникла через неузгодженості із американськими чиновниками. Тому у компанії були вимушені перерахувати дані досліджень, внаслідок чого виявилось, що вакцина ефективна на 76%, замість зазначених раніше 79%.

Напередодні незалежна комісія, яка слідкує за дослідженням, звинуватила AstraZeneca у зборі даних задля реклами вакцини. Спостерігачі у листі до керівників компанії заявили, що під час аналізу не було враховано деякі випадки зараження коронавірусом, що може підірвати довіру до вакцини.

Як зазначають журналісти, зазвичай суперечки із національними регуляторами та інститутами охорони здоров’я залишаються конфіденційними, проте не цього разу. У цьому випадку від AstraZeneca вимагали публічно виправити неточності у дослідженнях.

Як інформував ZAXID.NET, Індія призупинила експорт вакцини від коронавірусу AstraZeneca, виробленої Індійським інститутом сироватки (Serum Institute of India), щоб задовольнити попит на внутрішньому ринку. Очікується, що такий крок призведе до затримки із постачаннями вакцини по всьому світу, у тому числі і в Україні.

Усі «за» і «проти» щеплення вакциною AstraZeneca

Вакцинація від коронавірусу у світі триває ще з грудня минулого року. Станом на 25 березня у світі зроблено понад 420 млн щеплень. Поки що найбільший попит у світі мають 6 препаратів – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnosn, Sinovac, Novavax.

Українців наразі щеплюють індійським препаратом Covishield, який є дженеріком оксфордської вакцини AstraZeneca, виробляється за тим же рецептом і нічим не відрізняється від оригіналу, про що свідчить видана їй британська ліцензія.

Препарат Covishield-AstraZeneca – це так звана вірусно-векторна вакцина. Вчені модифікували версію звичайного респіраторного вірусу, яким заражаються шимпанзе, та додали частину генетичного коду коронавірусу. Коли вакцину вводять пацієнтові, вона стимулює імунну систему до продукування антитіл для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію.

Найпоширенішими можливими побічними ефектами вакцини Covishield є почервоніння в місці ін'єкції, втома, головний біль, нудота, біль у суглобах або м'язах. Усі ці симптоми є тимчасовими і типовими для будь-яких інших вакцин.

Щодо протипоказань, МОЗ рекомендує українцям звертатись до сімейних лікарів. З абсолютною впевненістю вакцинацію не рекомендують вагітним жінкам і людям, схильним до важких алергічних реакцій. Водночас AstraZeneca раніше заявила, що якість її вакцини постійно перевіряється і досі жодних проблем із нею не було.