У Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України подали заявку про державну реєстрацію вакцини проти коронавірусу від AstraZeneca. Про це повідомляє Центр громадського здоров'я.
Заявку на реєстрацію подали 15 лютого. Тоді ж Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) включила до переліку вакцин проти Covid-19 для екстреного застосування вакцину AstraZeneca/Oxford.
В Україні раніше вже ухвалили закон, який скорочує процедуру для реєстрації вакцини проти Covid-19 до п'яти днів. Україна очікує отримати від AstraZeneca та Novavax 12 млн доз вакцини. Перші поставки мають початися у лютому.
Зазначимо, що вакцинацію в Україні планували розпочати 15 лютого, але цього не сталося. За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, відтермінування вакцинації сталося через логістичні проблеми, на їх розв'язання треба декілька днів.
Міністр сподівається, що упродовж тижня Україна отримає перші дози препаратів проти коронавірусу та зробить перші щеплення.
Що відомо про вакцину AstraZeneca
Вакцина AstraZeneca – це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Для повної імунізації потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 28 днів. Може зберігатися до шести місяців при температурі від +2 до +8 С.
Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.
Попри низьку ефективність препарату (ВООЗ зазначає про 63,09% ефективності), проти конкурентів AstraZeneca є значно дешевшою і простішою у транспортуванні, а також однією з перших долучилася до ініціативи COVAX із розподілу вакцин серед бідних країн.
Першими препарат AstraZeneca схвалили у Великій Британії. Вакцина стала третьою, яку дозволили для використання в Європейському Союзі. Водночас деякі країни ЄС заборонили її використання для людей похилого віку, аргументуючи це відсутністю достатньої кількості даних випробувань.
Крім того, Південно-Африканська Республіка призупинила вакцинацію від коронавірусу препаратом AstraZeneca через його неефективність проти тамтешнього штаму коронавірусу. У компанії планують модифікувати вакцину до осені 2021 року, щоб вона захищала і проти мутацій SARS-CoV-2.