Рейтинг львівських суддів

В Україні вперше оприлюднили досьє на кожного суддю. ZAXID.NET вибрав найважливіше

13:02, 21 січня 2019

Від старту масштабної кампанії атестування українських суддів минув майже рік. За цей час дев'ятьох львівських суддів за результатами оцінювання визнали недостатньо компетентними і порадили звільнити. На основі даних Вищої кваліфікаційної комісії суддів України ZAXID.NET уклав рейтинг львівських суддів, порівнюючи їх професійну підготовку, кількість розглянутих справ, скарг та частку скасованих або змінених рішень.

Процес атестації суддів складався з кількох етапів, основним з яких була здача тестів на знання теорії та практики.

Тестування. Результати двохетапного тестування (спершу теорія, а потім практика) є основою рейтингу, оскільки це найбільш чіткий критерій оцінки кваліфікаційної комісії. Максимальний результат тестування – 210 балів, середній бал серед львівських суддів – 164. Суддів, які набрали більше цього показника, ми позначили на графіку синім кольором, тих, хто менше – червоним. Однак навіть погані результати тестів дозволяють судді зберегти свою посаду. І навпаки: хороші бали не убезпечують від втрати посади, як, наприклад, це сталося із Володимиром Сакалошем.

Звільнені. На тестуванні з теорії Володимир Сакалош набрав максимальні 90 балів, на тестах із практики – 88,5 із 120. Це більше, ніж у 70% інших львівських суддів, однак за підсумками цілої перевірки Вища кваліфікаційна комісія суддів порадила його звільнити через невідповідність займаній посаді.

Сакалош є одним із десяти львівських суддів, яких за підсумками перевірки порадили звільнити (на графіку вони позначені темним кольором). Детальні причини по кожному з таких випадків нам невідомі, оскільки ВККС не оприлюднює детальні результати по інших етапах перевірки. Професійні тести є лише першим етапом, після якого суддю допускають до двох інших – проведення співбесід та вивчення досьє.

Досьє. Завдяки масштабній перевірці нам вперше стали доступні детальні досьє на кожного з суддів. В оприлюднених Вищою кваліфікаційною комісією досьє зібрані результати роботи суддів у 2012-2017 роках: кількість розглянутих справ, поданих скарг на суддю від правоохоронців чи учасників судових засідань, а також кількість рішень, які згодом скасували чи змінили.

Оскільки ці критерії також є важливими для оцінки судді, ми додали на графік можливість самому відсортувати цей рейтинг за кожним із цих критеріїв (для цього потрібно натиснути на кнопку під відповідним заголовком). Графіка інтерактивна, тож для отримання детальнішої інформації наведіть мишкою на якийсь із елементів.

До січня 2019 року перевірку на відповідність посадам пройшли більше чотирьох тисяч суддів із п'яти, які працюють в Україні. Серед них є всі львівські судді, але по дев'ятьох із них нам доступні лише результати тестування, яке вони складали під час відбору до Верховного суду.

За набраними під час тестування балами найкращими суддями у Львові виявились Романа Хобор із Восьмого апеляційного адмінсуду, Оксана Клименко із Львівського окружного адмінсуду та Оксана Калиняк із Львівського апеляційного суду. Цікаво, що результат тестування Романи Хобор є найвищим в Україні (із понад 4000 суддів, які до цього моменту пройшли перевірку).

Найбільше скасованих або змінених рішень у 2012-2017 роках було у Лесі Давид (16%), Олександра Мирутенка (15%) та Максима Желіка (13%). В середньому, близько 4,3% рішень львівських суддів змінюються або скасовуються при наступних стадіях розгляду.