Аутизм в українських медзакладах не вміють діагностувати

16:20, 2 грудня 2009

Вітчизняні медичні заклади не вміють діагностувати аутизм. Для України це нова хвороба, але не для світу. У Львівській області зареєстровано 80 хворих на аутизм. Така мала кількість зумовлена неправильною діагностикою. Про це 2 грудня на прес-конференції повідомила заступник голови Благодійного фонду «Львівський центр підтримки осіб із загальними розладами розвитку “Відкрите серце”, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології ЛНУ ім. І.Франка Катерина Островська.

"В Україні практично відсутній досвід спеціальної освіти для дітей з аутизмом. Раніше ця проблема виставлялася як симптом шизофренії. У нас досі не вміють діагностувати цю хворобу. Тут потрібні великі часові рамки, щоб діагностувати аутизм: але тиждень не виділяється на діагностування аутизму. За 15 хвилин можна визначити дітей, яких можна віднести до групи ризику, але й цього немає", - запевнила К.Островська.

За її словами, у Львові розроблена комплексна програма, як допомогти таким дітям і вдома. "Концептуальне вирішення, як працювати з хворими на аутизм ми вже маємо, але системної допомоги від держави, міста, області – немає, а вона дуже необхідна. Є лише епізодична допомога в контексті соціально-культурних проектів, але те, що ми розробили потребує уже не волонтерської підтримки, а базової системної економічної допомоги та праці", - зазначила Катерина Островська.

Як запевнив член робочої групи Клубу підприємців Львівської області, директор ТзОВ "Мультіформ" Ярослав Музичко, сьогодні соціальні програми скорочені, і лише крихти перепадають соціально-незахищеним верствам, тому варто окремим рядком у бюджеті передбачати кошти на діяльність організацій, які працюють з хворими на аутизм. Також він зазначив, що зараз йде робота над створенням сайту, та інформування про Благодійний фонд "Відкрите серце".

"У Львові є лише дві організації, які працюють з хворими на аутизм. Нам не потрібно об’єднуватися, навпаки, чим більше існувати локальних організацій, тим швидше вирішуватимуться питання. Однак на сьогодні ми знаємо ще подібні організації тільки у Києві та Вінниці. Два БФ у Львові охоплюють Західну Україну. Є потреба у тому, щоб ділитися досвідом, проводити навчання для інших зацікавлених людей", - розповіла Катерина Островська.

За її словами, можна легко визначити дітей до 3 років, які входять у групу ризику (аутизму): вони не можуть мовлення заміняти жестами, у них погано розвинена уява (для прикладу, дитина може взяти банан у руку і сказати ніби у слухавку: "алло"), також у них немає мотивації, щоби спілкуватися з іншою дитиною, тому дитина виглядає не комунікативною.